Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Koncert zwycięskich kompozycji w konkursie LUDOWO na NOVO w najbliższą sobotę 22 października w LDK

Już w najbliższą sobotę 22 października o godzinie 16:00, w trakcie uroczystego koncertu Chór „LimaNovum” Limanowskiego Dom Kultury pod dyrekcją Ivana Vrublevskyiego zaprezentuje zwycięskie kompozycje polskich pieśni ludowych i regionalnych. Zwycięskie utwory na chór mieszany a cappella zostały wyłonione z 73 kompozycji zgłoszonych do konkursu kompozytorskiego „LUDOWO na NOVO”, którego organizatorem był Limanowski Dom Kultury.

Wydarzenie będzie podsumowaniem realizowanego od kwietnia projektu  pt. „Pielęgnujemy polską muzykę ludową” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Usłyszeć można będzie m.in. utwór „Z tamtej strony jeziora” – w aranżacji pochodzącej z Suwalszczyzny Katarzyny Danel. Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane na festiwalach, konkursach i koncertach w Polsce, a także w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, w Austrii, Norwegii i na Litwie. Organistka i kompozytorka, absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej w klasach kompozycji i organów w konkursie kompozytorskim zajęła I miejsce. Jury konkursu przyznało jej również nagrodę specjalną Burmistrza Miasta Limanowa za najlepsza aranżację pieśni ludowej limanowskiego regionu.

Drugim utworem będzie kompozycja zgłoszona przez absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie im. Krzysztofa Pendereckiego Mariusza Kramarza. Jego twórczość koncentruje się głównie wokół muzyki sakralnej, liturgicznej, ale w swoim dorobku ma również aranżacje muzyki ludowej i patriotycznej. Aranżacja pt. „Dwa serduszka” zgłoszona na konkurs zdobyła II miejsce.

W repertuarze koncertowym znajdzie się również utwór laureatki III miejsca – Zuzanny Koziej pt. „Oj, ty rzeko”. Pani Zuzanna ukończyła Szkołę Muzyczną w Toruniu, kompozycję i teorię muzyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Conservatorio Statale di Musica „Giuseppe Verdi” w Turynie we Włoszech. Jej kompozycje wykonywane były na toruńskich koncertach z cyklu Szkolna Partytura oraz na wielu innych wydarzeniach kulturalnych nie tylko w Polsce, ale również za granicą, m.in. w Ekwadorze, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Serbii czy na Ukrainie.

Jako ostatni zaprezentowany zostanie utwór „Lipka” – w aranżacji Andrii Malinich, który w konkursie kompozytorskim LUDOWO na NOVO otrzymał wyróżnienie. Kompozytor jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. prof. P. Stolarskiego oraz Odeskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. A. Nieżdanowej. Jest autorem oper kameralnych, utworów symfonicznych, utworów instrumentalnych i chóralnych.

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, ul. Bronisława Czecha 4 w Limanowej.

Bezpłatne wejściówki do odbioru codziennie w kasie Kina Klaps w godzinach jej otwarcia.

HONOROWY PATRONAT:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Władysław Bieda – Burmistrz Miasta Limanowa
Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski

PATRONAT MEDIALNY:
TVP3
TV28
RMF MAXX
Limanowa.in

Wróć do góry