Wakacje z Muzeum to czas spotkań zarówno w siedzibie muzeum jak i warsztatów terenowych – lekcji muzealnych.
Od końca czerwca w każdą środę odbywają się lekcje muzealne w ramach cyklu „Przygoda z muzeum” uczestnicy zwiedzają miejsca związane z historią Ziemi Limanowskiej zarówno te pradawne jak i z całkiem niedalekiej przeszłości. Odwiedziliśmy już góry: Sarczyn-Sałasz-Jaworz, Szczyt Jabłoniec, okolice Szczyrzyca – Krzesławic, Górę Łyżkę w Przyszowej.
Dzieci poznając historię odwiedzanych miejsc, dzięki ogromnej wiedzy prowadzącej – Pani Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej Magdaleny Urbaniec – z zapartym tchem chłonęły wiedzę. Brały udział w grach terenowych opartych na wierzeniach ludowych i faktach historycznych z danego miejsca. Podział na drużyny pozwalał nauczyć się współpracy, dzielenia się zadaniami
i współzawodnictwa. Możliwość rywalizacji była dla nich dodatkową atrakcją. Na każdej z wypraw było też miejsce na wspólne ognisko.
Tradycją muzealną stały się czwartkowe spotkania wakacyjne w „Dworze Marsów” dla miłośników pięknych pism i historycznych dekoracji tekstu. W tym roku muzealna pracownia kaligraficzna proponuje w godz. 12.00-15.00:
– 4 sierpnia Alfabet ukraiński, cyrylica jak kursywa angielska. Poznawanie i ćwiczenia ostrą stalówką liter alfabetu ukraińskiego, zaczerpniętych z XVIII wiecznego podręcznika do nauki cyrylicy.
– 18 sierpnia Fraktura z niezwykłymi ozdobnikami. Próby konstruowania liter gotyckich, szeroką stalówką.
– 11 i 25 sierpnia Warsztaty iluminatorskie jako inspiracja do odbycia tajemniczych podróży, poznawania średniowiecznych map (portolanów), róży wiatrów, dziwnych morskich stworzeń, statków i żaglowców.
W lipcu muzealnicy prowadzili także zajęcia w gościnnych progach siedziby Gminnej Biblioteki w Tymbarku, gdzie tajniki kaligrafii i zdobnictwa dawnych ksiąg poznawali młodzi adepci tych sztuk. Dzielnie pracowali nad trudnymi literami cyrylicy i powstały piękne realizacje iluminatorskie średniowiecznego portretu nietoperza oraz przedstawień muzykujących aniołów.
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oferuje także szeroki wachlarz warsztatów stacjonarnych. W każdy lipcowy wtorek i piątek dzieci mogą uczestniczyć w 2-wu godzinnych zajęciach. Podczas „Tworzenia myszek z siana”, dzieci wykonały cudowne myszki, niczym postacie
z bajek. Zajęcia z „Szklanych witraży – statki na niebie” dały uczestnikom wiele przyjemności oraz pozwoliły posiąść umiejętności w zakresie obróbki szkła oraz jego łączenia za pomocą lutownic.
W najbliższe dni odbędą się warsztaty „Karciane dworskie rozgrywki” – to forma zabawy już zanikająca, a dawniej jakże popularna. Podczas zajęć dzieci nauczą się zasad najbardziej znanych gier karcianych, a jak wiadomo jest to gar oparta na królowej nauk matematyce, pobudzająca logiczne myślenie. Ostatnia z lipcowych propozycji to „Malowanie na szkle – zaczarowany pejzaż” uczestnicy będą tworzyć pejzaż na szkle za pomocą farb, związany z naszym regionem. Każde zajęcia mają na celu pobudzić kreatywność i twórcze myślenie u dzieci. Wykonane przez siebie prace uczestnicy warsztatów zabierają w formie pamiątki.
Warsztaty prowadzone w Muzeum cieszą się ogromną popularnością dlatego proponujemy i zapraszamy na kolejne w miesiącu sierpniu. Szczegółowe informacje już wkrótce.
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w Limanowej