Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

DNI LIMANOWEJ 2022 – 35. ULICA Festival. Horyzont polski – do Limanowej zawitają teatry uliczne!

Limanowski Dom Kultury i Teatr KTO zapraszają na 35. ULICA Festival. Horyzont polski. 10 lipca na limanowskim rynku zobaczymy 4 spektakle uliczne w wykonaniu teatrów z Polski, Szwajcarii oraz Togo. Festiwal jest częścią tegorocznych Dni Limanowej.

Tegoroczna, wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja ULICY odbędzie się w Krakowie i poza Krakowem w dniach 8–10 lipca 2022 roku. Przez trzy festiwalowe dni po brzegi wypełnione teatralnymi bombonierkami – zachwycającymi widowiskami plenerowymi, pokazami kameralnych spektakli dla dzieci i dorosłych, premierami, koncertami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi – oczy mieszkańców Krakowa, gości oraz turystów z Polski i całego świata zwrócą się na najpiękniejsze sceny plenerowe miasta: Rynek Główny, Mały Rynek, Rynek Podgórski oraz plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także miast-partnerów wydarzenia.

W tych właśnie przestrzeniach sztuka uliczna spoglądać będzie w kierunku „Horyzontu polskiego” – motywu przewodniego obecnego festiwalu. Zza niego wyłonią się szerokie odwołania do społecznych wydarzeń, tych rozgrywających się dawno temu i tych powracających, których uczestnikami ponownie dziś jesteśmy. Przemierzymy Polskę i świat, by finalnie dostrzec to, co już od dawna wiemy. By na nowo stać się świadkami historii, która na naszych oczach zatacza koło. Wnikniemy głębiej, poza pierwszy plan. Poza przysłowiowy pierwszy rzut oka. Tam, gdzie zwykle nie mamy dostępu bądź tam, gdzie dotrzeć nie chcemy. Dostrzeżemy to, co na ogół omijamy wzrokiem, co jest ukryte i nie pasuje do idealnego obrazu świata i nas samych. Wszystko to, co skrywane, wstydliwe i odrzucane.

ULICA Festival to święto nie tylko teatrów ulicznych, ale i ulicznych tematów, obok których każdego dnia przechodzimy, które mijamy, na które się natykamy, których świadkami i zarazem bohaterami sami jesteśmy.

W tym roku Limanowa będzie miała niepowtarzalną okazję aby stać się częścią tego jakże wyjątkowego wydarzenia!

10 lipca limanowski rynek stanie się areną i sceną dla tej niezwykłej sztuki. Program wydarzenia obejmuje cztery spektakle w wykonaniu teatrów z całego świata.

O godz. 16:00 rozpocznie się spektakl „Kawaler” w wykonaniu tajemniczego Pjotra. Pod tym pseudonimem kryje się Piotr Chlipalski: performer, fotograf, producent, twórca wideo, animacji i mappingów. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy ULICZNICY w Gliwicach, współzałożyciel formacji Muzikanty. A o czym opowie nam w przedstawieniu „Kawaler”? Amant, absztyfikant, nieżonaty, singiel? Ten, który wiecznie poluje na miłość, próbując jednocześnie desperacko zachować święte rytuały codzienności. W improwizowanych scenach z udziałem publiczności, ze scenografią i ścieżką dźwiękową tworzoną z niczego Pjoter przygląda się życiu na swój sposób inteligentnego i całkiem przystojnego jegomościa, który jest całkowicie nieprzygotowany do życia z drugą osobą. Autorem i wykonawcą spektaklu jest Piotr Chlipalski.

Czas trwania: 40 minut

O godz. 17:00 artyści grupy teatralnej Afuma z Togo w  Afryce, splatający się w braterskim uścisku i rozdzielający, walczący i zaraz po tym zawierający rozejm staną się metaforą współczesności. W języku ifè, używanym w regionie Atakpamé (środkowe Togo), afuma to nadrzewna, rosnąca na rafii paproć, z której wykonywane są szczudła. Kiedy w 2012 roku togijska grupa rozpoczynała działalność, wybrała właśnie tę nazwę, aby podkreślić ideę nieustannego doskonalenia swych umiejętności w sztuce szczudlarskiej. Zespół czerpie z tradycji przodków, wzbogacając występy własnymi innowacyjnymi pomysłami. Limanowska publiczność będzie mieć okazję obejrzeć przedstawienie „Etsumon” | „Solidarność”. Będzie to popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb oraz elementami komedii. Artyści, którzy patrzą na publiczność z wysokości pięciu metrów, zachwycają umiejętnościami – a wszystko to w rytmie afrykańskich bębnów i w atmosferze dobrej zabawy!

Scenariusz i reżyseria: Afuma
Występują
Szczudlarze: Ayena Kassegne (Kass), Apedo Marcellin (Makinzo), Kinglo Honoré (Honokssi)
Perkusiści: Tchalla Kossi (You), Samba Diarra
Premiera: Rue Dance, Niamey, Niger
Czas trwania: 25 minut

O godz. 19:00 artyści Ici’bas Company ze Szwajcarii objawią nam drugą stronę życia, rewers, o którym często zapominamy, nakłaniając do wspólnego odpoczynku na łonie natury. Ici’bas Company założyli w 2015 roku Christine Daigle i Mathias Reymond, artyści tańca współczesnego i sztuki cyrkowej. Celem zespołu jest promowanie interdyscyplinarności w sztukach performatywnych. Różnorodność form, kontekstów i mediów, którymi posługuje się Ici’bas, służy przede wszystkim poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące relacji łączących nas z naturą i ze sobą nawzajem. Spektakl „L’Envers”, który zobaczymy 10 lipca, jest jak przebłysk szaleństwa na rogu ulicy. Artyści zajmują skrawek sztucznej murawy i zapraszają przechodniów do zatrzymania się i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Ten niewielki, acz przytulny obszar czerpiący z natury pozwala na swobodne oderwanie się od reszty świata. To rodzaj pola bitwy, a zarazem placu zabaw. Wspomnienia krążą tu pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Artyści proponują chwilę oderwania się od codzienności, szansę na ponowne odkrycie otaczającej nas architektury, do której jesteśmy tak przyzwyczajeni. Prostota i surowa teatralność tańca i akrobatyki pozostawiają przestrzeń na ujrzenie zamiast wykonawcy – człowieka.

Twórcy: Mathias Reymond & Christine Daigle
Współpraca, scenografia, dramaturgia: Julien Brun
Występują: Mathias Reymond & Ambre Aucouturier
Premiera: Festival Kunsten op Straat, Holandia
Czas trwania: 40 minut

Na zakończenie, o godz. 21:00 skorzystamy z oferty Biura Podróży. Teatr Biuro Podróży, założony w 1988 roku przez Pawła Szkotaka, przez lata wypracował własny warsztat oraz rozpoznawalny styl teatralny. Grał przedstawienia w ponad 50 krajach na sześciu kontynentach. Specjalizuje się w widowiskach plenerowych. Jest inicjatorem wielu projektów artystycznych i społecznych. Współpracował z uchodźcami palestyńskimi w Bejrucie oraz prezentował spektakl Carmen Funebre na Zachodnim Brzegu, w irackim Kurdystanie oraz w regionie Diyarbakır (Kurdystan). Spektakl „Kaspar” nawiązuje do historycznej postaci Kaspara Hausera nazywanego sierotą Europy. Wychowywany bez kontaktu z drugim człowiekiem, zamknięty w małym pomieszczeniu – nie wie, kim jest, nie zna ludzi i niczego nie potrafi. Historia Kaspara, przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, pokazuje, jak zmienia się społeczna percepcja Obcego i jak jego nieoczekiwane pojawienie się wpływa na decyzje i działania społeczności.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak, współpraca: Joanna Sapkowska, Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator

Występują: Bartosz Borowski, Bianca Diaconu, Łukasz Kowalski, Nemanja Miric, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik

Premiera: Rawicz, 2021
Czas trwania: 55 minut

Spektakl dla widzów dorosłych.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Limanowa, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Związek Strzelecki „Strzelec” JS2402 Limanowa.

35. edycja festiwalu ULICA stanie się polem bitwy naszych myśli, przekonań i wierzeń, a zarazem polem do zabawy, powrotem do niczym niezmąconej radości i zaczerpnięciem haustu świeżego powietrza. Pozwólcie sobie na luksus eksplorowania i przybywajcie na limanowski rynek już 10 lipca!

WSTĘP WOLNY!

Wróć do góry