Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

,,Zakosztujcie i poznajcie’’- twórczość Damiana Wróbla w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej zaprasza na wernisaż wystawy Damiana Wróbla pod tytułem ,,Uczta’’, który odbędzie się w czwartek 28 kwietnia  o godz. 17.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Limanowej.

Wernisaż wystawy pod tytułem ,,Uczta’’ oddaje inne niż pospolite znaczenie tego słowa.  Artysta urządza duchową ucztę dla widzów.

,,Uczta, znaczy duże, wystawne przyjęcie, ciekawe wydarzenie, zazwyczaj o charakterze kulturalnym, dające przeżycie duchowe i estetyczne. Pragnę zaprosić odbiorcę na ucztę. Otworzyć drzwi do stworzonych przez siebie światów, podzielić się prywatnymi przestrzeniami. Prezentowane dzieła to nie tylko owoc przebywania we własnych światach wewnętrznych. Obraz lub innego rodzaju obiekt stanowi zarówno portal, przez który można przejść do odmiennej rzeczywistości, jak i pokarm dla ducha. Zapraszam do kosztowania w różnego rodzaju potrawach i zasmakowania w tym co jest dla mnie, twórcy codziennością, moim chlebem powszednim’’.  Tak Damian Wróbel wprowadza widza w świat swojej twórczości. Kuratorem wystawy jest Matúš Pius Niemiec.

Damian Wróbel urodził się w 1994 r. w Limanowej. Absolwent Katolickiego Liceum Plastycznego im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Studiował na Wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni dra hab. Janusza Matuszewskiego, prof. ASP. Pracę dyplomową pod tytułem ,,Oblubienica już prawie gotowa. W poszukiwaniu siebie i obrazu’’ obronił 2021 roku w III pracowni interdyscyplinarnej dra hab. Bogusława Bachorczyka, prof. ASP. Artysta zajmuje się głownie malarstwem sztalugowym i tworzeniem obiektów, kolaży. Inspiracje do twórczości czerpie ze starych fotografii, filmów dokumentalnych, bogatej historii kościoła i architektury sakralnej, jak również z folkloru i ceremonii religijnych towarzyszących społeczności wiejskiej.

 

Wróć do góry