Deklaracja dostępności
O mieście

Leszek Mordarski odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dnia 28 lipca br. w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych dla ludzi Kultury, Nauki i Sztuki z terenu całej Polski. Wśród zacnego grona odznaczonych osób znalazł się muzyk, pedagog  i nauczyciel dyplomowany muzyki i wiedzy o kulturze, profesor oświaty, radny Rady Miasta Limanowa LESZEK MORDARSKI.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe wręczał Minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Leszek Mordarski z rąk Ministra odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji artystycznej, za upowszechnianie i kultywowanie tradycji ludowych oraz kultury regionalnej. Odznaczenie przyznane mu zostało na  okoliczność obchodów 50-lecia Zespołu Instrumentalno-Wokalnego „Consonans”, który to Zespół prowadził przez 31 lat.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest kolejnym odznaczeniem jakie posiada limanowski nauczyciel i działacz kultury – Pan Leszek nagrodzony już został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi  za zasługi w upowszechnianiu i kultywowaniu tradycji ludowych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Za Zasługi dla Sportu. Za aktywne uczestnictwo w życiu społecznym swego środowiska otrzymał on również  tytuły i medale: Za zasługi dla Miasta Limanowa oraz Przyjaciel Miasta Limanowa, przyznane przez Radę Miasta Limanowa.

Leszek Mordarski przez kilkadziesiąt lat występował w Zespole Regionalnym Pieśni i Tańca „Limanowianie”, był instrumentalistą Zespołu i Orkiestry Dętej „Echo Podhala”, a przez okres od 1989 do 2020 roku – kierował Zespołem Instrumentalno-Wokalnym „Consonans”, osiągając wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Jest on autorem i współautorem publikacji oraz opracowań m.in.: 40 lat Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Limanowskiej „Limanowianie”, „Z gitarą i mikrofonem przez 45 lat zespołu „Consonans” 1970-2015: w obrazach i wspomnieniach”, „Złoty Jubileusz zespołu „Consonans”, „Lachy Limanowskie – ich muzyka, instrumenty i obyczaje”, „Muzyka Ziemi Limanowskiej”.

Serdecznie gratulujemy przyznanego Odznaczenia!

 

/fot.: kprp.pl /

Wróć do góry