Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Bezpłatne badanie profilaktyczne dla kobiet – 7 września mammografia w Limanowej

We wtorek 7 września w godz. od 13.30 do 17.30 w Limanowej przy budynku Krytej Pływalni, ul. Zygmunta Augusta 37 działać będzie mobilna pracownia mammograficzna LUX MED.

Z bezpłatnej mammografii skorzystać mogą kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanej mammografii, są w grupie ryzyka lub w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy, na bezpłatną mammografię finansowaną przez NFZ, w ramach Programu profilaktyki raka piersi.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Uwaga – przed badaniem wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym przygotować należy dowód osobisty. Na badanie zabrać trzeba ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań oraz personelu medycznego, na badanie należy zgłosić się  w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Program Profilaktyki Raka Piersi jest prowadzony w Polsce od 2006 roku. Jego celem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak, aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym jej etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że ponad połowa wszystkich badań mammograficznych ma miejsce w pracowniach mobilnych (mammobusach).

Badanie mammograficzne jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Więcej informacji na temat mammografii na stronie www.mammo.pl

 

Wróć do góry