Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Narodowe czytanie

Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji Narodowego Czytania, organizowanego w Parku podworskim Wodzickich w Porębie Wielkiej, dnia 5 września /sobota/ o godz. 9.00.

W tej edycji czytać będziemy Balladynę Juliusza Słowackiego. Prezentacja lektury będzie mieć formę spektaklu, w wykonaniu grupy teatralnej „CRAKOVIA”. Wydarzenie będzie transmitowane on-line na telebimie na Limanowskim Rynku oraz na www.powiat.limanowski.pl, portalu limanowa.in, TV28 oraz RDN Nowy Sącz.

Organizatorami są: Powiat Limanowski, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Limanowa, Gmina Niedźwiedź, Miasto Mszana Dolna, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

Ufamy, iż wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy wszystkim dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą i kultywowaniem narodowej tradycji.

Wróć do góry