Deklaracja dostępności
O mieście

Limanowa na 48. miejscu w rankingu zamożności polskich samorządów

Magazyn „Wspólnota” opublikował najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. W tegorocznym zestawieniu nasze miasto zajęło 48 pozycję na 267, w kategorii miast powiatowych. Za rok 2019 Limanowa osiągnęła poziom zamożności na osobę w wysokości 3703,25 zł i w swojej kategorii wyprzedziło pozostałe małopolskie miasta powiatowe, najbliżej znalazła się Bochnia (miejsce 50), Sucha Beskidzka (miejsce 55), Wieliczka (miejsce 59), zaś Nowy Targ zajął 70 pozycję. Przed Limanową uplasowało się z małopolskich miast powiatowych Zakopane (miejsce 5) i Oświęcim (miejsce 16).

Jest to kolejna edycja rankingu dotyczącego bogactwa poszczególnych samorządów. Zestawienie pomija wpływy z dotacji celowych, skupiając się na dochodach własnych i otrzymywanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego subwencjach.

Jak czytamy na stronie portalsamorządowy.pl przy tworzeniu rankingu zamożności zastosowano tę samą metodę, co w poprzednich latach. „Ponownie pominięto więc wpływy z dotacji celowych, które szczególnie w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają silny, choć chwilowy wpływ na wielkość dochodów. Uwzględniono tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, które według autorów rankingu – prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej – lepiej oddają hasło zamożność” – podaje portal.

W rankingu uwagę zwracają te samorządy, które od lat systematycznie poprawiają swoją pozycję, znajdując się poza najbardziej eksponowanymi miejscami.

Ranking obejmuje: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, gminy wiejskie, miasteczka (miasta inne niż wojewódzkie, na prawach powiatu i powiatowe).

Więcej informacji pod adresem: BOGACTWO SAMORZĄDÓW`20 – RANKING JST

Źródło: – portalsamorzadowy.pl, Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

Wróć do góry