Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Trójka Limanowian brązowymi medalistami 34 Mistrzostw Europy KARATE KYOKUSHIN

Zdjęcie przedstawiające trójkę Limanowian - brązowych medalistów 34 Mistrzostw Europy KARATE KYOKUSHIN

W dniach 24-25 września 2021 w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ahlbec (Niemcy) koło Świnoujścia odbyły się 34 Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin.

Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Ambasady Japonii, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza i Prezydenta Świnoujścia Pana Janusza Żmurkiewicza. Oficjalnego otwarcia 34 Mistrzostw Europy Karate Kyokushin dokonali: Prezydent KWF Antonio Pinero (9 Dan), Sekretarz Generalny Andrzej Drewniak (9 Dan), Prezes PZK Maciej Sokołowski (5 Dan), Wiceprezydent Świnoujścia oraz Burmistrz Gminy Herringsdorf (Niemcy), w skład której wchodzi miasto Ahlbeck, na terenie, którego znajdowała się hala sportowa w której odbywały się zawody.
W zawodach brało udział ponad 390 zawodników z 18 krajów Europy, którzy reprezentowali największe i najpoważniejsze światowe organizacje Karate Kyokushin: KWF, IFK, KAN, WKO. Jak przystało na wydarzenie tej rangi zarówno poziom organizacyjny i sportowy był bardzo wysoki.

W gronie reprezentantów naszego kraju znalazło się troje karateków z Limanowej, trenujących w ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa: Justyna Stach, która rywalizowała w kata juniorek i kumite juniorek -50 kg, Jakub Sowa, który rywalizował w kata juniorów i kumite juniorów -70 kg oraz Wiktor Stochel – w kata juniorów młodszych. Zawodnikom podczas mistrzostw towarzyszyli i opiekę pełnili: Jakub Kądziołka (2 kyu) w roli sekundanta oraz trener limanowskich zawodników sensei Arkadiusz Sukiennik (4 Dan), który był również jednym z sędziów podczas mistrzostw.

Zdjęcie przedstawiające wręczenie medali podczas 34 Mistrzostw Europy KARATE KYOKUSHIN
Zdjęcie przedstawiające uczestników 34 Mistrzostw Europy KARATE KYOKUSHIN

Rywalizacja sportowa podczas mistrzostw tradycyjnie rozpoczęła się od konkurencji kata (formy). Warto podkreślić, że każda z kategorii wiekowych w tej konkurencji była licznie obsadzona. W rundzie eliminacyjnej konkurencji kata limanowscy karatecy zaprezentowali się naprawdę dobrze. Przełożyło się to na fakt, iż w swoich kategoriach zakwalifikowali się oni do ścisłego finału i to z jednymi z najwyższych punktacji. W rundzie finałowej było również dobrze, chociaż dało się już zaobserwować większą nerwowość oraz że zaczyna „dopadać ich trema”. Mimo to poziom, w jaki zaprezentowali swoje kata pozwolił im na uzyskanie bardzo dobrych wyników. W efekcie końcowym Jakub Sowa zdobył brązowy medal w konkurencji kata juniorów, a Wiktor Stochel zdobył brązowy medal w konkurencji kata juniorów młodszych. Nieco mniej szczęścia miała Justyna Stach, która w rundzie finałowej wykonywała kata „Garyu”. Mimo dobrej i bezbłędnej prezentacji tego kata uzyskana przez Justynę punktacja pozwoliła jej na uplasowanie się tuż za podium, na 4 miejscu w konkurencji kata juniorek. Do miejsca na podium Justynie brakło 0,1 punktu. Niedosyt po rywalizacji w konkurencji kata juniorek Justyna Stach w bardzo dobrym stylu odrobiła w konkurencji kumite juniorek – 50kg. Chociaż i w tym przypadku „pech” nie opuścił Justyny. Podczas walki o wejście do finałowej czwórki, z zawodniczką z Bułgarii, którą to Justyna w zdecydowany sposób wygrała niestety limanowianka odniosła kontuzję ramienia oraz doznała złamania palca dłoni. Ból wynikający z odniesionych kontuzji uniemożliwił Justynie na prezentację pełni swoich umiejętności w kolejnej walce. W walce o wejście do finału Justyna walczyła nie tylko z rywalką, ale również z bólem złamanego palca dłoni. Mimo silnej woli i pomocy lekarza zawodów Justyna musiała uznać wyższość swojej rywalki i ostatecznie wywalczyła brązowy medal w kumite juniorek -50 kg.

Po zakończonej rywalizacji sportowej limanowscy karatecy mieli chwilę by skorzystać z dobrodziejstw Świnoujścia. Była chwila na spacery po pięknej plaży, miejskim deptaku oraz regeneracja w hotelowym aquaparku. Zgodnie z tradycją, po zakończeniu rywalizacji sportowej w drugim dniu mistrzostwa odbyła się pożegnalna Sayonara Party, w której wzięli udział również limanowscy karatecy.

Reasumując cała trójka podopiecznych sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan) zaprezentowała się bardzo dobrze. Dosłownie na medal.

 „Jestem bardzo dumny z postawy moich podopiecznych podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Karate Kyokushin. Cała trójka zaprezentowała się bardzo dobrze, kolejny raz potwierdzając swoje wysokie umiejętności i serce do walki. Wyniki, które uzyskali oczywiście mogły być lepsze. Wszystkim nam marzyło się „złoto”. No, ale to jest sport i to były Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin – zawody, w których biorą udział najlepsi karatecy i o wygranej czy przegranej decydują czasem drobne błędy. Brązowe medale, które zdobyli to duży sukces i mamy powód do radości. Już niebawem, bo 19-20 listopada 2021 w TAURON Arena Kraków odbędą się najważniejsze zawody w Karate Kyokushin – Mistrzostwa Świata. Będzie to historyczne wydarzenie, bo nigdy wcześniej impreza tej rangi nie odbywała się w Europie.  Mam nadzieję, że zawodnicy z naszego klubu będą mogli wziąć w nich udział. Mam również nadzieję, że podczas Mistrzostw Świata Karate Kyokushin – Kraków 2021 moi podopieczni zaprezentują się, co najmniej tak dobrze jak podczas ME w Świnoujsciu” – podsumował sensei Arkadiusz Sukiennik (4 Dan) trener limanowskich karateków.

Gratulujemy!

ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa dziękuje tym wszystkim, którzy wspierają w jakikolwiek sposób działalność klubu, szczególnie dobroczyńcom i sponsorom, bez których udział naszych zawodników w ME nie byłby możliwy: Mieczysławowi Joniec – właścicielowi firmy JONIEC i  Maciejowi Szkarłat – Prezesowi Zarządu PDM LIMDROG, Robertowi Myjak – właścicielowi firmy PAK-FOL. Słowa podziękowania kieruje również na ręce Burmistrza Miasta Limanowa – Władysława Bieda oraz Dyrektora SP nr 3 – Wiesława Wójtowicza.

Galeria

Wróć do góry