Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Wycieczki całodniowe

PROPOZYCJA I

Na górę Mogielicę (1170 m) – najważniejszy szczyt Beskidu Wyspowego. Wycieczka długa, wymagająca odpowiedniego ekwipunku turystycznego – szczególnie ważne wygodne buty. Potężny masyw tej góry, gwiaździście rozchodzący się na wszystkie strony, porastają wspaniałe lasy, w których przeważa świerk i buk. Rozległe panoramy z hal podszczytowych; wiele miejsc widokowych odsłoniła przeprowadzona w ostatnich lasach wycinka lasu w partiach wierzchowiny.Dzisiaj, by zakosztować widoków, należy zejść kilka metrów w kierunku pd., na skraj rozległej hali, gdzie przed nami masyw Modynia (1029 m) i grzbiet Gorców, z Gorcem (1228 m) na pierwszym planie. W dole przysiółek Białe i uzdrowisko Szczawa. W drodze Szczawa wieś – uzdrowisko, uroczo położona w niewielkiej, osłoniętej od wiatrów kotlince górskiej, powstałej u ujścia potoku Głębiniec do rzeki Kamienic

PROPOZYCJA II

Na górę Sałasz (909 m) – szczyt na pn.-wsch. od centrum Limanowej, drogi co do wysokości w Paśmie Łososińskim. W drodze zwiedzamy zabytkowy zespół dworski, park krajobrazowy, zabytkowa kaplica drewniana z posągiem św. Jana Nepomucena w środku datowana na wiek XVIII.

PROPOZYCJA III

Na górę Jaworz (921 m) – najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego. Osobliwością Jaworza jest Jaskinia, znajdująca się na jego pn.-wsch. zboczu.
Szlak prowadzacy na Jaworz oznakowany jest kolorem niebieskim – początek znaków ul. Leśna. Do szczytu Sałasza droga pokrywa się z wycieczką 7. Obydwa szczyty łączy szeroka i wygodna droga grzbietowa, przebiegająca przez kilka malowniczych polanek. Z Sałasza na Jaworz – ok. 1 godz., całość trasy – 3.30 godz. Wycieczkę możemy skrócić czasowo dojeżdżając autobusem PKS do Sarczyna, skąd na Jaworz ok. 2.30 godz. W drodze zwiedzamy zabytkowy kościół parafialny (Męcina).

PROPOZYCJA IV

Na górę Dzielec (626 m) – zach. kulminację Pasma Łososińskiego, górującą nad Sowlinami. Na Sarczyn jak w wyc. 7 lub dojazd autobusem PKS. Czas przejścia od Sarczyna – ok. 2 godz., w kierunku odwrotnym (początek znaków – przystanek PKP – Łososina Górna) – ok. 3 godz.

PROPOZYCJA V

Z Pisarzowej na górę Sałasz (909 m). Z centrum miasta dojazd do Pisarzowej autobusami PKS lub pociągiem. Szlak oznaczony znakami zielonymi rozpoczyna się na stacji PKP w Pisarzowej, wyprowadzając nas najpierw na szosę, a następnie skręcając w kierunku pn. Czas wejścia na szczyt – ok. 1.30.,róznica wzniesień 460 m. W drodze zwiedzamy zabytkowy kościół parafialny (Pisarzowa).

PROPOZYCJA VI

Na górę Modyń (1029 m) – kopulasty, rozchodzący się szerokimi grzbietami szczyt górski, ostatnia na wsch. wysoka kulminacja Beskidu Wyspowego.

PROPOZYCJA VII

Na górę Jeżową Wodę (888 m) – środkową kulminację ułożonego w kierunku wsch.-zach. pasemka górskiego położonego na pd. od Limanowej. W drodze zwiedzamy zabytkowy kościół parafialny, drewniany, z XVI w. (Łukowica), zabytkowy dworek z XVIII w.(Świdnik), neogotycki kościół z pocz XX w., wewnątrz w ołtarzu bocznym, cenna, gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciatkiem (XIV w.), zwana Madonną z Przyszowej.

Wróć do góry