Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Krzyż na Miejskiej Górze

W Polsce symbolem świętości gór stał się krzyż na Giewoncie w Tatrach. Dla gór limanowskich, należących do pasma Beskidu Wyspowego, tę rolę spełnia monumentalny krzyż na Miejskiej Górze. Jak krzyż na Giewoncie „patrzy na całą Polskę od Tatr, aż do Bałtyku”, tak krzyż na Miejskiej Górze patrzy na całą Ziemię Limanowską.
Krzyż znak najprostszy, bo powstał z dwóch żelaznych belek, a zarazem dziwnie skomplikowany – tyle w nim treści.
Krzyża nie da się nie widzieć; wyraźnie zarysowuje swoją sylwetkę, króluje dostojnie nad miastem, harmonijnie i pięknie wpisując się w jego krajobraz. W dzień lśni w promieniach słonecznych, a nocą rozświetlony blaskiem reflektorów wyznacza granicę horyzontu i lokalizuje punkt odniesienia.

Taka piękna góra…
Najpopularniejsza góra w Limanowej – Łysa Góra ,wznosi się nad miastem do wysokości 785 m n.p.m. Na jej zachodnim ramieniu, zwanym Miejską Górą (716 m) – w niezwykle urokliwym, jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych Limanowej wzniesiono krzyż.
W roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat od Narodzin Chrystusa zrodziła się inicjatywa wybudowania na szczycie góry najwyższego krzyża – sztandaru chrześcijaństwa. Projekt architektoniczny krzyża opracował architekt Leszek Pilawski, projekt konstrukcyjny Józef Stach. Monument wznoszony był przez firmę budowlaną „Budrem” – Józefa Golonki, a część stalową konstrukcji wykonano z Zakładzie Usług Ślusarskich Kazimierza Wojtasa. Krzyż wzniesiony został dzięki hojności społeczeństwa, a nad jego budową czuwał powołany specjalnie w tym celu Społeczny Komitet Budowy Krzyża. Ci wszyscy ludzie dobrej woli swoim przykładem i zaangażowaniem potwierdzili starą prawdę głoszącą, że „w jedności siła.” Pokazali również, że szlachetny cel łączy ludzi, nawet jeśli wiele ich na co dzień dzieli.

Ażurowa konstrukcja …
Krzyż na Miejskiej Górze jest stalowym monumentem o konstrukcji ażurowej ustawiony na żelbetonowym cokole z tarasem widokowym. Monument ma dwukrotnie większą wysokość niż krzyż na Giewoncie. Całość od podstawy ma 37 m, rozpiętość ramion 13 metrów, a waży 321 ton. Do wykonania całej konstrukcji żelbetonowej krzyża zużyto 254 tony betonu, 8 ton stali zbrojeniowej oraz 16 ton stali kształtowej. Niższa, żelbetonowa część krzyża ma 9 metrów wysokości. 4,5 metra nad ziemią urządzono taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta oraz zachwycać się malowniczymi pejzażami Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Gorców, a przy sprzyjającej pogodzie widokiem Tatr. Pod tarasem widokowym znajduje się kapliczka z kopią Cudownej Piety Limanowskiej – pomieszczenie scalające sferę sakralną z niezbędną funkcjonalnością, bowiem tutaj urządzane są uroczystości religijne. Wmontowany w konstrukcję – zegar wybija godziny, po czym gra pieśni maryjne, które rozbrzmiewają echem po limanowskiej ziemi.

Krzyż – symbolem miasta…
Krzyż stanowi symbol Limanowej. Góruje nad miastem, obejmując je swoimi otwartymi ramionami, w geście wyrażającym uczucie spełnienia. Wędrówka do krzyża to marzenie niemal każdego przybywającego tutaj turysty. Po prostu nie wypada przyjechać do Limanowej i nie być na Miejskiej Górze u stóp krzyża. Do niego przychodzą turyści, którzy pragną spojrzeć na dalekie horyzonty, jak i pielgrzymi z potrzeby serca i pobożności. Corocznie w sierpniu poprzedzona pieszą pielgrzymką z Limanowej, celebrowana jest tutaj uroczysta Msza Święta pod krzyżem, w intencji miasta i regionu, jak również budowniczych i fundatorów monumentu.

Papieskie ślady …
Słowa wcielone w czyn! Papież Jan Paweł II powiedział : ”Przenieście Krzyż w nowe Tysiąclecie”. Słowa te stały się inspiracją budowy monumentu, a wzniesiony krzyż stał się bramą w nowe stulecie i tysiąclecie. Nie bez powodu u stóp krzyża namalowane jest godło papieskie. Krzyż otrzymał specjalne papieskie błogosławieństwo. W dniu 16 czerwca 1999 r. podczas pielgrzymki do Starego Sącza, Jan Paweł II zatrzymał się przed limanowską Bazyliką i pobłogosławił miasto, jego mieszkańców i Milenijny Krzyż na Miejskiej Górze. Planowany wcześniej przelot helikopterem nad krzyżem, niestety nie doszedł do skutku z powodu warunków atmosferycznych i niedyspozycji zdrowotnej Papieża.

Szlakiem spacerowym do krzyża …Wzniesienie jubileuszowego krzyża na Miejskiej Górze stało się okazją do wyznakowania szlaków dojściowych. Gęstą siatką łączą one centrum miasta z krzyżem. Na górę można dojść z rynku ul.Matki Boskiej Bolesnej – ul.Polną – ul.Kasprowicza – docierając na Miejską Górę (716 m). Drugi szlak prowadzi z rynku ul.J.Pawła II – ul.Piłsudskiego – ul.Słoneczną , która poprowadzi na szczyt Miejskiej Góry. To najprostsze i dogodne szlaki spacerowe oznakowane kolorem czerwonym. Czas spaceru ok. 3 godz. w górę .Ciekawy z punktu widzenia turysty jest szlak żółty – okrężny stokami góry łączący Łysą Górę i Miejską Górę.


Krzyż w liczbach …

Wysokość Miejskiej Góry 716 m n.p.m.
Wysokość rynku w Limanowej 405 m n.p.m.
Wysokość krzyża nad rynkiem 311 m
Wysokość tarasu nad terenem 4,5 m
Wysokość podstawy żelbetonowej 9 m
Wysokość krzyża stalowego 28 m
Rozpiętość ramion 13 m
Wysokość całego krzyża 37 m
Ciężar części żelbetonowej 304 t
Ciężar części stalowej 17 t
Ciężar całego krzyża 321 t
Odległość krzyża od rynku w linii prostej 2 km
Odległość krzyża od rynku ul.Leśną 2,75 km
Odległość krzyża na Miejskiej Górze od krzyża
na Giewoncie w linii prostej 64 km

Wróć do góry