Deklaracja dostępności
Kultura

Wernisaż poświęcony pamięci i twórczości Antoniego Hybla odbył się w Miejskiej Galerii Sztuki

Wydarzenie poświęcone pracom, życiu i pasjom Antoniego Hybla z Przyszowej miało miejsce 26 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki w Limanowej.  Wystawa miała dwóch organizatorów: obok Miejskiej Biblioteki był to Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy, który reprezentował Dyrektor Jarosław Czaja wraz z publicznością.

Dyrektor Czaja to inicjator upamiętnienia postaci wybitnego artysty, rzeźbiarza, wynalazcę, konstruktora, człowieka wielu talentów – Antoniego Hybla. Pomysł narodził się już rok temu, a jego realizacja nastąpiła w roku bieżącym. Wielkim dokonaniem było wykonanie i opatentowanie skrzypiec według własnego projektu. Zostały nazwane ,,Skrzypcami polskimi, z duszą skrzydlatą’’. I właśnie podczas wernisażu zostały one wprawione w ruch dzięki Katarzynie Hebdzie, natomiast autorka  instrumentu na modelu Hybla – Katarzyna Bednarz – z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiadała na czym polega „skrzydlata dusza” skrzypiec.

Bogaty dorobek artystyczny i pasje Antoniego Hybla były okazją do inspirujących dyskusji czwartkowego wieczoru, który zgromadził licznie zebranych artystów, przyjaciół biblioteki i sympatyków twórczości twórcy z Przyszowej. Wśród przybyłych gości obecna była także m.in. Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa– Jolanta Juszkiewicz oraz radni miejscy Leszek Mordarski i Piotr Zoń.

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy zapraszają do zwiedzania wystawy wybitnego człowieka wielu talentów, o którym Marian Janiga pisał: „Za życia niezrozumiany i niedoceniony, a po śmierci zapomniany, o którym można napisać, że swoją twórczością dawał ludziom radość, Panu Bogu serce, a sobie cierpienie i krzyż..”

Galeria

Wróć do góry