Deklaracja dostępności
Kultura

W czwartek 28 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż wystawy Damiana Wróbla pod tytułem ,,Uczta’’

Joanna Michalik-Dyrektor Biblioteki przywitała panów Damiana Wróbla – autora wystawy, Matúša Piusa Niemca- kuratora wystawy oraz zgromadzonych gości. Przedstawiła sylwetkę artysty oraz wprowadziła zebranych w tematykę wystawy. Następnie głos zabrał artysta Damian Wróbel, który zaprosił zebranych do świata swoich dzieł. Matúš Pius Niemiec jako kurator wystawy opowiedział o twórczości artysty oraz jego pracach wyselekcjonowanych na wystawę z ogromnego dorobku malarza. Jak wskazał kurator prezentowane na wystawie prace reprezentują najważniejsze wątki z wyimaginowanego świata wyobraźni i poglądów Damiana Wróbla, w szczególności: dzieje i liturgię Kościoła, historię rodzinną, dialog ze sztuką ludową oraz kiczem.
Dzieła prezentowane podczas wernisażu wystawy Damiana Wróbla przedstawiają intrygujący świat artysty, jego zainteresowanie sztuką, śmiercią, przemijaniem. Zestawienie prac malarskich z pozostałymi eksponatami to „Uczta” duchowa, na którą zaprasza artysta.

Damian Wróbel urodził się w 1994 r. w Limanowej. Jest absolwentem Katolickiego Liceum Plastycznego im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Studiował na Wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni dra hab. Janusza Matuszewskiego, prof. ASP. Pracę dyplomową pod tytułem ,,Oblubienica już prawie gotowa. W poszukiwaniu siebie i obrazu’’ obronił 2021 roku w III pracowni interdyscyplinarnej dra hab. Bogusława Bachorczyka, prof. ASP. Artysta zajmuje się głownie malarstwem sztalugowym i tworzeniem obiektów, kolaży. Inspiracje do twórczości czerpie ze starych fotografii, filmów dokumentalnych, bogatej historii kościoła i architektury sakralnej, jak również z folkloru i ceremonii religijnych towarzyszących społeczności wiejskiej.

Prace Damiana Wróbla w Miejskiej Galerii Sztuki podziwiać można do 20 maja br.

Galeria

Wróć do góry