Deklaracja dostępności
Kultura

Prezentacja multimedialna fotografii Marka Dudka w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Plakat - zapowiedź prezentacji multimedialnej fotografii Marka Dudka

W czwartek 23 września o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbędzie się wyjątkowa prezentacja multimedialna fotografii Marka Dudka, gdzie zwiedzać będziemy „Inny świat” z oprawą muzyczną na żywo w wykonaniu wiolonczelistów – Weroniki Strugały i Jana Kalinowskiego.

Autor zaprezentuje uchwycone na swych fotografiach uroki Beskidu Wyspowego. Oprawę muzyczną wydarzenia uświetni Koncert Wiolonczelowy w wykonaniu solistów- Weroniki Strugały i Jana Kalinowskiego.  W repertuarze: F. A. Kummer – Duet na dwie wiolonczele op. 22 no. 3, D. Popper – Largo espressivo ze Suity na dwie wiolonczele op. 16, J. Offenbach – Duet na dwie wiolonczele op. 51 no. 2 h-moll,G. Escudero – Bulerias (Flamenco). Dopełnieniem wydarzenia będzie możliwości obejrzenia wystawy Michała Żądło, która jest eksponowana w Miejskiej Galerii Sztuki.

Plakat - zapowiedź prezentacji multimedialnej fotografii Marka Dudka

Marek Dudek absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie. Od zawsze zawiązany z górami i roślinami i z życiem w tych górach. Beskidy, Tatry, Alpy, Kakukaz, góry Afryki to miejsca gdzie zdobywał doświadczanie: wspinaczki  w skale i lodzie, organizacja dzikiego życia, obcowanie z roślinami i sztuki przetrwania, fotografii i filmowania. Miłośnik Natury i wszystkich jej dzieci. Założyciel Towarzystwa fotograficznego ,,Nova’’ oraz Klubu  wysokogórskiego ,,Limanowa’’. Około 10 lat spędził w Alpach wchodząc na ponad 45 szczytów powyżej 4 000 m.n.p.m. Efektem tych wyjść były serie filmowych etiud pt. ,,Poezja Gór’’, ,,Via Ferraty’’. Jest również autorem scenariuszy do filmów wysokogórskich np.: ,,Miasteczko’’, ,,Mat”, ,,Powroty’’ oraz licznych prezentacji z życia gór, również gościem festiwali  górskich: ,,Przegląd filmów górskich w Zakopanem’’, w Warszawie (Festiwal Górski im. Wandy Rutkiewicz). Od 20 lat propaguje zdrowy styl życia, prowadzi wykłady i warsztaty z tego zakresu. Współorganizator   ,,Poetyckich Ogrodów’’, prozaik, poeta.

Weronika Izabella Strugała urodzona w Poznaniu, naukę gry na wiolonczeli  rozpoczęła w wieku 7 lat. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie  w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli dr hab. Macieja Mazurka prof. AM. Od roku 2015 jest również studentką Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, gdzie pracuje pod okiem profesora Stefana Kropfitscha. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów jak: Natalie Clein, Alexander Nestryev, Natalia Gutman, Vladimir Tonkha, Denis Severin, Kazimierz Michalik, Sebastian Bru, Markus Nyikos.  Jako solistka jak i kameralistka Weronika Struga występowała m. in.  W Bułgarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Indonezji. Współpracowała z takimi orkiestrami jak Filharmonia Poznańska, Webern Symphony Orchester, Webern Kammerphilharmonie, Junge Philharmonie Wien czy C/O Chamber Orchester.

Jan Kalinowski kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem m.in. prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 r. współtworzy zespół „Cracow Duo”, koncertując w Polsce i na świecie, nagrywa liczne płyty.  Jan Kalinowski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Brukseli, Bratysławie, Fermo, Tbilisi i Dijon). Jan Kalinowski gra na instrumencie Wojciecha Topy z roku 2014.

Michał Żądło urodził się w Limanowej.  Jest absolwentem Katolickiego Liceum Plastyczne w Nowym Sączu. Obecnie  studiuje na IV roku na wydziale Malarstwa Akademii Sztuki Pięknych w Krakowie, w pracowni dr. hab. Janusza Matuszewskiego, prof. ASP. Michał Żądło zajmuje się głownie malarstwem i rysunkiem, tworzy w technice olejnej, okazjonalnie stosuje temperę żółtkową i akwarelę. W twórczości limanowianina widać zainteresowanie sztuką dawną, szczególnie malarstwem barokowym. Inspiruje się dziełami dawnych mistrzów, interesuje się  malarstwem figuratywnym, martwą naturą i pejzażem.

Zapraszamy!

Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 22 września 2021 r. pod nr tel. 18/33 72 140.

Wróć do góry