Deklaracja dostępności
Kultura

„W ogrodach Klio”- 23 lipca potrójny wykład w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

BARBARZYŃCA W OGRODZIE

Na Antypodach Antyku, czyli gdzieś w odległej przestrzeni i minionym czasie świat starożytny budował podstawy współczesnego myślenia i bycia, podstawy, o których niejednokrotnie się zapomina mimo, że ciągle są wykorzystywane. By otaczającym człowieka formom przywrócić sens wynikający z przeszłości Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na potrójny wykład w ramach spotkań W Ogrodach Klio 23 lipca 2021 r. o godz. 18.00. Muzealnicy oraz pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w trakcie prelekcji postawią być może zaskakujące pytania z zakresu historii, sztuki oraz kultury w celu odnalezienia podstaw cywilizacji europejskiej.

Program wydarzenia znajduje się na plakatach oraz poniżej wraz z krótkimi streszczeniami planowanych wystąpień.

godz. 18.00 – Celtowie w Beskidzie Wyspowymdr Arkadiusz Urbaniec (historyk; asystent w Katedrze Historii Starożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; adiunkt specjalista ds. działu historii i techniki oraz działu naukowego w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej)

Celtowie – lud nazywany przez Rzymian Galami, znany jest przede wszystkim z serii francuskich komiksów o przygodach Asteriksa i Obeliksa, stworzonych przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo. Jednak w ujęciu historycznym plemiona celtyckie w I tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa zasiedlały znaczne obszary Europy od Oceanu Atlantyckiego na Zachodzie, po kotliny Karpackie na Wschodzie, a nawet utworzyły państwo w centralnej części Azji Mniejszej. Prelekcja postara się odpowiedzieć na pytania jaki był związek Celtów z Beskidem Wyspowym, czym była kultura puchowska i wreszcie jaki wpływ na ten obszar miały wojny markomańskie toczone przez imperium Cezarów z ludami barbarzyńskimi w II w. n.e.

godz. 18.30 – Mistyfikacja sztuki greckiejAnna Kulpa (historyk sztuki, kulturoznawca, doktorantka Nauk o kulturze i religii Akademii Ignatianum w Krakowie; adiunkt specjalista ds. działu etnograficznego i artystycznego w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej)

Grecy dążyli do doskonałości, podążali za cieniem idei jednocześnie głosząc najwyższe piękno natury godnej naśladowania. Jednak poza mimetyczną formą kryła się w malarstwie, rzeźbie i architekturze greckiej głęboka myśl, precyzyjny wzór matematyczny, mistrzowska gra złudzeń. Pytanie tylko czy w świecie symetrii, ładu i harmonii jest miejsce na mistyfikację? Prelekcja w trakcie lipcowego spotkania W Ogrodach Klio uchyli wieko szkatuły, w której kryją się odpowiedzi na pytania: co ma wspólnego trzcina z kolumną jońską, kamienny tryglif z architekturą drewnianą, smaczne winogrona z podstępną kotarą oraz matematyka z krzywymi podłogami.

godz. 19.00 – Barbarzyńca w kulturze grecko-rzymskiejdr Adrian Szopa (historyk i filolog klasyczny; adiunkt w Katedrze Historii Starożytnej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)

Barbarzyńcy funkcjonowali w świecie Greków i Rzymian od zawsze. Można nawet stwierdzić, że ci ostatni definiowali się poprzez antytezę człowiek cywilizowany-barbarzyńca. W swoim wystąpieniu postaram się przedstawić miejsce barbarzyńców w społeczeństwie oraz ewolucję zarówno w ich funkcjonowaniu, jak i postrzeganiu przez samych Greków i Rzymian. Wahało się ono pomiędzy uznawaniem barbarzyńców za dzikusów, niemal niegodnych miana człowieka, przez docenianie ich pierwotnej, nieskalanej cywilizacją, szlachetności, aż do uznania za politycznego partnera. Dowiedzą się Państwo zatem co mają wspólnego „barbarzyńcy” z „Niemcami”, czy Wandalowie byli faktycznie wandalami, jak to było z higieną u Hunów, oraz dlaczego nie wolno zadzierać z barbarzyńskimi kobietami.

Celtowie, Galowie, Dorowie, Grecy, Rzymianie, Wandalowie i inni… co mają wspólnego z człowiekiem XXI wieku? Jakie tajemnice kryją? Muzealnicy po odpowiedzi zapraszają na najbliższe spotkanie W Ogrodach Klio w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.

 

 

Tekst i grafika: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Wróć do góry