Chór Carpe Diem

Historia Chóru „Carpe Diem”

Chór powstał 13 lutego 2003 r. jako chór dwugłosowy z inicjatywy Przewodniczącej SEiR kol. Anny Jasica i kol. Mariana Apryjasa. Liczył 19 osób. Początkowo występował pod nazwami „Ale Babki”, „Złote nutki”. Nazwę „Carpe Diem” przyjął po utworzeniu chóru czterogłosowego w 2007 r.

Przez chór przewinęło się blisko 50 osób. Obecnie liczy 31 członków. Zrzesza 24 nauczycieli, członków ZNP, 7 innych osób. Próby odbywają się raz w tygodniu – 2 godziny.

Kierownikiem muzycznym jest Marian Apryjas – nauczyciel wychowania muzycznego. Wykształcenie – Wyższa Szkoła Pedagogiczna kierunek muzyczny w Kielcach.

Dyrygentem jest Anna Król – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Limanowej. Wykształcenie – Wyższa Szkoła Pedagogiczna kierunek muzyczny w Kielcach

Chór „Carpe Diem” nie jest chórem zawodowym. Śpiewa z potrzeby serca, ponieważ muzyka i śpiew łączą ludzi i narody, daje radość i pasję śpiewania, poczucie uczestnictwa w czymś pięknym i ważnym, co porusza „serca i dusze”.
Od początku istnienia czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i regionu. W swoim repertuarze ma ponad 150 pieśni. Są to pieśni patriotyczne, religijne, okolicznościowe, ludowe, biesiadne i inne.

Na swoim koncie ma 95 występów w kraju i za granicą. Bierze udział w uroczystościach państwowych, imprezach lokalnych, akcjach charytatywnych, uroczystościach kościelnych i związkowych.

Chór istnieje dzięki wsparciu Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Głównego, Zarządu Okręgu Małopolskiego i Oddziału w Limanowej. Bardzo ceni sobie uznanie władz lokalnych Starostwa, Gminy, Miasta.

Skład chóru:

Sopran: Bilnik Zenobia, Brajner Anastazja, Czachurska Zofia, Juszczyk Maria, Mól Helena, Niezabitowska Jadwiga, Rękas Zofia, Włodarczyk Barbara, Wójtowicz Sabina, Zięba Olga
Alt: Dobrzycka Zofia, Frączek Helena, Jasica Anna, Juszczak Janina, Kacprzak Alicja*, Michałek Helena, Pachut Janina, Stępień Krystyna, Smoleń Elżbieta, Stanisz Zoń Zofia, Ślusarczyk Anna, Tokarczyk Józefa
Tenor: Kędroń Antoni, Kęska Antoni, Nastałek Józef, Zoń Franciszek, Kądziołka Edward*, Stelmach Jerzy*
Basy: Brajner Marian*, Duplak Kazimierz*, Zelek Kazimierz*
Soliści: Brajner Marian, Dobrzycka Zofia, Kędroń Antoni, Kęska Antoni, Mól Ryszard, Nastałek Józef, Niezabitowska Jadwiga, Ślusarczyk Anna, Zoń Franciszek
*inna osoba

Osiągnięcia:

15.11.2003 r. – Udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie

2005 r.– Udział w nagraniu dźwiękowym „Kolęd i pastorałek” Stowarzyszenia Kulturalnego SOS w Tymbarku

21.11.2006 r. – Udział w Jubileuszowym Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Pieśni Masowej na Węgrzech w Tiszvasvari

21.11.2006 r. – Koncert w kościele protestanckim p. w. Św. Michała, Węgry

22.11. 2006 r. – Koncert w kościele grekokatolickim w Nagykallo, Węgry

7.06.2011 r. – Koncert charytatywny Limanowski Dom Kultury

Ponad 90 występów: Bolesław, Jaworki, Jarosławiec, Kraków, Krościenko, Limanowa, Nowa Huta, Nowe Rybie, Nowy i Stary Sącz, Rupniów, Szlachtowa, Szczyrzyc, Stara Wieś, Ujanowice.

12.12.2012 r. – Video – nagranie „Gaudeamus igitur” dla LUTW