Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Betlejemskie Światło Pokoju’2024 już w Limanowej

15 grudnia w niedzielę delegacje zuchów i harcerzy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 3 pojechały do Krakowa, by wziąć udział w Grze miejskiej, następnie w apelu na dziedzińcu Zamku Królewskiego i we Mszy Św. w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Potem uczestnicy przemaszerowali uroczyście z Wawelu na Rynek Główny, gdzie odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Władzom Małopolski i Krakowa, a także małopolskim hufcom ZHP.

Zuchy i harcerze rywalizowali w grze miejskiej, która skupiła ponad 1000 osób z terenu działania Chorągwi Krakowskiej ZHP. Mimo deszczowej pogody patrole nie poddały się i wraz ze swoimi druhnami Małgorzatą Głuszek, Zofią Kitą, Pauliną Włodarczyk, Pauliną Sukiennik, Joanną Knapik i Małgorzatą Stanisz wykonali wymagające zadania. Zwyciężyła drużyna z „Jedynki”, zdobywając I miejsce! W nagrodę Drużyna otrzymała Bon podarunkowy na kwotę 300 zł do zrealizowania w Składnicy harcerskiej.

Niezwykłym przeżyciem była msza św. w Katedrze Wawelskiej i moment przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na krakowskim Rynku. Ze względu na niebezpieczną sytuację w Ziemi Świętej „Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przetransportowanie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Mimo to tradycja przekazywania Światła, zapoczątkowana w 1986 roku jest kontynuowana. Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz, gdy w kościele pielgrzymkowym Christkindl dziewięcioletni Matthias Secklehner przejął Światło. Płomień przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by dotrzeć do wielu krajów.”

Codziennie przekonujemy się, jak ważną wartością jest POKÓJ na świecie. Tegoroczne hasło sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Kochaj czynem”. Nie słowa świadczą o miłości, lecz czyny, postawa wobec drugiego, być może potrzebującego człowieka. To postawa aktywnej miłości bliźniego, tak ważna w obliczu zagrożenia i wojny.

Betlejemskie Światło Pokoju płonie w domach harcerzy z „Jedynki” i „Trójki”, którzy będą przekazywać Je mieszkańcom Limanowej i okolic aż do Wigilii.

Galeria

Wróć do góry