W piątek, 8 listopada w Limanowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Limanowa, która rozpoczęła limanowskie obchody 106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W trakcie sesji zostały wręczone medale „Pro Patria” oraz odznaczenia miejskie „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”.
Uroczysta sesja Rady Miasta rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym odegrany został hejnał Miasta Limanowa, a następnie otwarcia sesji Rady Miasta Limanowa dokonał Przewodniczący Rady Miasta Leszek Mordarski, który przywitał wszystkich przybyłych gości, odnosząc się do szczególnej dla wszystkich Polaków rocznicy: 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie. O pamięć i narodową tożsamość, żyjąc pod zaborami rosyjskim, pruskim i austriackim, walczyły cztery pokolenia Polaków. Przetrwali i zwyciężyli. Pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana, ale jest nam zadana. Szczególną rolę w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku odegrało Miasta Limanowa i cała Ziemia Limanowska(…).
Po przywitaniu nastąpiła ceremonia wręczenia medali Pro Patria oraz tytułów i medali „Za Zasługi dla Miasta Limanowa”. W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci i walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej medalami „Pro Patria” – polskimi resortowymi odznaczeniami cywilnymi nadawanymi przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczeni zostali Marek Sukiennik i Robert Kowalski. Przyznane medale wręczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, a gratulacje odznaczonym złożyli także Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz i Przewodniczący Rady Miasta Limanowa Leszek Mordarski.
Marek Sukiennik – społecznik i pasjonat historii ze szczególnym uwzględnieniem rekonstrukcji, współpracownik redakcji Almanachu Ziemi Limanowskiej, Członek Założyciel i Członek Zarządu Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemia Limanowska, a po odejściu z tegoż stowarzyszenia Członek Założyciel i Prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, a także Wiceprezes Stowarzyszenia Limanowianie w Stulecie Niepodległości, które to Stowarzyszenie zebrało fundusze i wybudowało w Limanowej Pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego, odsłonięty w 2018 roku. Cele statutowe Stowarzyszenia Jabłoniec 1914 to m.in. zrzeszanie osób zainteresowanych wzbogacaniem wiedzy historycznej oraz podtrzymywaniem tradycji wojskowych i militarnych, popularyzowanie historii Polski poprzez poznawanie dziejów oręża polskiego, poszanowanie polskich symboli i znaków narodowych, kultywowanie tradycji związanych z dziejami polskiego munduru wojskowego i wpajanie szacunku do munduru, promowanie tradycji obchodzenia świąt państwowych, zapoznanie się z historią wojskowości innych państw, a w szczególności związanych z Polską węzłami przyjaźni, pielęgnowanie przyjaźni polsko-węgierskiej. Stowarzyszenie współpracuje ze szkołami i samorządami w regionie, a także ze stowarzyszeniami w Polsce i na Węgrzech. Stowarzyszeniu LSHO Jabłoniec 1914 został przyznany Medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.
Marek Sukiennik to współorganizator rocznicowych grudniowych obchodów Bitwy Limanowskiej i obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada na limanowskim Rynku z rekonstrukcją historyczną „Inspekcji Komendanta Piłsudskiego”. Tytuły i odznaczenia: Członek Honorowy Galicyjskiego Towarzystwa Historycznego w Krakowie, Zasłużony dla Miasta Limanowa, Przyjaciel Miasta Limanowa, Węgierski Srebrny Krzyż Zasługi, Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Robert Kowalski – historyk, muzealnik, menadżer kultury, działacz społeczny oraz samorządowiec. Rodzinnie i zawodowo związany z Nowym Targiem oraz z Łososiną Górną, Limanową i Nowym Sączem. W latach 2021-23 p.o. Kierownika Delegatury w Nowym Sączu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Uprzednio pełnił obowiązki Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu i Kierownika Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Obecnie urzędnik samorządowy w Urzędzie Gminy w Tymbarku. Aktywny w trzecim sektorze, w którym funkcjonuje od 1992 r. angażujący się w pracę na rzecz społeczności lokalnej. Od 2004 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Ponadto, jest członkiem szeregu organizacji społeczno-kulturalnych: Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Związku Polskiego Spisza, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Towarzystwa Karpackiego, Towarzystwa Polsko-Austriackiego, Związku Muzealników Polskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej.
W okresie swojej ponad 30-stoletniej działalność zawodowej i społecznej zrealizował dziesiątki przedsięwzięć popularno-naukowych, które miały m.in. na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, wzbudzanie zainteresowania i poszanowania dla historii regionu, utrwalanie międzypokoleniowych więzi, kształtowanie postaw patriotycznych i prospołecznych, docenienie wychowawczej roli edukacji dla kształtowania świadomości historycznej mieszkańców i ich aktywizacji na rzecz utrwalania pamięci o dziejach „Małej Ojczyzny”.
Robert Kowalski ma ponadto w swoim dorobku ok. 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach. Redaktor naukowy „Podhalańskich Monografii Historycznych” i „Prac Komisji Historii Wojskowości”, a także prac zbiorowych i publikacji pokonferencyjnych. Publikował również swoje teksty na łamach: „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Polskiego”, „Tygodnika Podhalańskiego”, dwumiesięcznika „Echo Limanowskie” a także gazety „Na Spiszu”, „Orawa”, Kwartalnika „Ochotnica” czy Gazety Parafialnej „U św. Katarzyny” i „Biuletynu Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.
Robert Kowalski to także Przewodniczący i wieloletni członek Rady Muzealnej Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej – Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego. Był również Przewodniczącym Rady Muzealnej – Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Obecnie jest członkiem Rady Muzealnej Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Za swoją działalność otrzymał: Nagrodę Województwa Małopolskiego „Pamięć i Tożsamość” (2021); Nagrodę Starosty Powiatu Limanowskiego za działalność społeczną i kulturalną (2023), „Srebrne Jabłko” – Nagrodę Starosty Powiatowego w Nowym Sączu za promowanie historii Małych Ojczyzn, ratowanie od zapomnienia zabytków Subregionu Sądeckiego (2023), Medal 140. rocznicy urodzin kpt. Karola Wojtyły Seniora, przyznany przez Komendanta WKU w Nowym Targu oraz Dyplom Uznania przez Radę Programową kanadyjsko-polskiego, projektu: „Pamięć i Cześć Bohaterom Błękitnej Armii Gen. Józefa Hallera”, Medal 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Orawy, Medal „Związku Polskiego Spisza”.
Odznaczeni medalami „Pro Patria”– Mieczysław Sukiennik i Robert Kowalski skierowali słowa podziękowania za przyznanie tytułów, następnie dokonano wręczenia odznaczeń miejskich – MEDALI i TYTUŁÓW „ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LIMANOWA”, które Rada Miasta Limanowa przyznała GENOWEFIE WRÓBEL oraz KAZIMIERZOWI CZYRNKOWI, w dowód uznania za całokształt dokonań artysty oraz twórcze osiągnięcia, a także wspieranie przedsięwzięć służących promocji i rozwojowi Miasta Limanowa. Przyznane medale i tytuły wraz z gratulacjami wręczyli Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Limanowa Leszkiem Mordarskim.
Genowefa Wróbel – postać niezwykła, skarbnica wiedzy o kulturze i historii Limanowej oraz parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej. To aktywna działaczka społeczna, zaangażowana w podtrzymanie regionalnych tradycji, ale również edukator i pedagog dzieląca się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem limanowian. Osoba, która od kilkudziesięciu lat niezwykle aktywnie i niestrudzenie społecznie pracuje dla miasta Limanowej oraz wspólnoty parafialnej Łososiny Górnej.
Wychowana w domu pełnym muzyki pozwoliła zaczarować się jej pięknem na kolejne lata swojego życia. Od najmłodszych lat sama grała na wielu instrumentach, między innymi kontrabasie, dając ludziom radość podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych ale również pocieszenie w trudnych czasach minionego okresu. Podczas II wojny światowej, jako młoda osoba, włączyła się aktywnie w działalność konspiracyjną, m.in. pomagając ukrywającym się w lasach polskich żołnierzom i partyzantom.
W 1970 roku wraz z synami Stanisławem i Ryszardem, założyła rodzinną kapelę muzyczną. Wspólnie z zespołem, reprezentując miasto Limanowa, brała wielokrotnie udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Rodzin Muzykujących we Wrocławiu, zdobywając uznanie oraz szereg cennych nagród. Genowefa Wróbel kilkukrotnie brała udział w Limanowskiej Słazie, stając w szranki z innymi utlenowanymi gawędziarzami. Zdobywała wyróżnienia i nagrody, a jury doceniało jej humor i erudycję. Jej piosenki i przyśpiewki wielokrotnie powtarzane, weszły do repertuaru wielu regionalnych muzyków. Do dziś grywane są na przeglądach i festiwalach muzyki ludowej. Genowefa Wróbel to także niezwykle aktywna działaczka społeczna i członkini organizacji pozarządowych i kościelnych. Od szeregu lat angażuje się m.in. w działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Łososinie Górnej. Nadal pozostaje inspiracją dla młodego pokolenia, które ceni wiedzę, umiejętności oraz jej doświadczenie. Jest nieocenioną skarbnicą wiedzy i tą wiedzą się dzieli, podtrzymując kulturę i tradycję Limanowej i Łososiny Górnej. Obecna jest też w życiu religijnym parafii dbając m.in. o zabytkową kapliczkę i inne miejsca kultu Bożego, ratując od zapomnienia ten ważny element tożsamości kulturowej miasta Limanowa.
Reasumując, wieloletnie społeczne zaangażowanie w życie miasta i społeczności parafialnej, dbanie o kulturę, tradycję i historię, a nade wszystko kształtowanie postaw religijnych i patriotycznych młodego pokolenia – to wszystko przyczyniło się do przyznania Pani Genowefie Wróbel tego zaszczytnego wyróżnienia, jako wyraz uznania i wdzięczności społeczności miasta Limanowa.
Kazimierz Czyrnek – rodowity limanowianin, działacz społeczny, postać znana wielu pokoleniom mieszkańców naszego Miasta. W latach 1959 – 1975 pracował w Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Limanowej przechodząc wszystkie szczeble, aż po funkcje Komendanta Hufca. W 1975 roku podejmuje pracę w Nowym Sączu jako zastępca Komendanta Chorągwi ZHP.
Przez wiele lat był organizatorem obozów harcerskich dla młodzieży limanowskiej, które odbywały się na terenie całego kraju, a szczególnie nad Morzem Bałtyckim. Ich celem oprócz wypoczynku było szkolenie przyszłych funkcyjnych w drużynach harcerskich, oraz popularyzowanie turystyki związanej z poznawaniem miejsc pamięci i zabytków. Należy szczególnie podkreślić jego pracę społeczną z młodymi ludźmi, polegającą na organizowaniu spotkań w szkołach i instytucjach społecznych. Od roku 1981 do emerytury pełnił funkcję sekretarza Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Następnie przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Limanowej. W tym czasie był również przez dwie kolejne kadencje Wiceprezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Krakowie. Pełniąc wyżej wymienione funkcje, przyczynił się w znacznym stopniu do rozwoju jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Limanowej. Były to miedzy innymi działania związane z zakupem samochodów pożarniczych, wyposażenia osobistego członków Ochotniczej Straży Pożarnej czy też budowa nowej remizy. Przez 15 lat organizował piesze pielgrzymki strażaków z byłego województwa nowosądeckiego do bazyliki M.B.B. w Limanowej.
Oprócz wyżej wymienionej działalności na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego i Ochotniczych Straży Pożarnych, dał się poznać jako człowiek kultury. Jego praca, poświecenie i zaangażowanie zawsze były pozytywnie postrzegane w lokalnym środowisku jak i szerszym kręgu. Jest osobą bardzo oddaną pracy społecznej na rzecz lokalnej społeczności, przez co wpisuje się w pozytywny wizerunek Miasta Limanowa. Za swą wieloletnią pracę na rzecz społeczności Limanowej został odznaczony wieloma orderami i medalami jak np.: Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi , Zloty Znak Związku OSP RP, Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP, Srebrna Odznaka „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Św. Floriana, Złota, Srebrna i Brązowa odznaka za zasługi dla Pożarnictwa, srebrny medal za zasługi dla Policji, złoty Krzyż Małopolski, Order Św. Floriana – Cracovia, Odznaka za zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Limanowskiego czy też Zasłużony dla OSP Limanowa.
Działalność społeczna, edukacyjna i kulturalna Pana Kazimierza Czyrnka na rzecz społeczności Miasta Limanowa i całej ziemi limanowskiej jest godna, aby upamiętnić go tytułem i medalem „Za zasługi dla Miasta Limanowa”.
Po wręczeniu odznaczeń wyświetlone zostało okolicznościowe przemówienie przesłane na okoliczność uroczystej sesji Rady Miasta Limanowa przez Poseł na Sejm Urszulę Nowogórską, a kolejnym punktem sesji był okolicznościowy referat, który wygłosił Rady Miasta Limanowa Robert Kowalski.
Po występie radnego Roberta Kowalskiego na scenie z programem artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas 7b, 6b, oraz 4a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej – w większości aktorzy Szkolnej Grupy Teatralnej „Bajtek” oraz Laureatki Międzyszkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w dniu 31 października w ZSP nr4 w Limanowej: Lena Twaróg z ZSP nr 1, Rita Rompalska z SP nr 3, Maria Sobuś z ZSP nr 4, Alicja Tabor z SP nr 3.
Na zakończenie uroczystej sesji obyło się wręczenie nagród w XVIII Turnieju Szachowym o Puchar Niepodległości, który odbył się w Limanowskim Domu Kultury w dniu 6 listopada. Wręczenia nagród dokonali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Limanowa Leszek Mordarski, w imieniu Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdaleny Szczygieł – Smaga – Wiesław Wojcieszak oraz sędzia główny turnieju – Ryszard Ewert.
Po uroczystym podsumowaniu Turnieju Szachowego Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz zaprosiła wszystkich uczestników uroczystości na obchody Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada na limanowski rynek, po czym Przewodniczący Rady Miasta Limanowa Leszek Mordarski zamknął uroczystą sesję Rady Miasta Limanowa.
Wydarzenie przygotowane przez pracowników Urzędu Miasta Limanowa, przy współpracy Limanowskiego Domu Kultury, poprowadziła Justyna Tokarczyk, Kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Limanowa.