Deklaracja dostępności
O mieście

Obchody Święta Niepodległości oraz 90. rocznicy odsłonięcia Pomnika Legionistów

11 listopada 2024 roku świętujemy nie tylko odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także 90. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Legionistów. W związku z tym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Limanowej  już od początku listopada uczniowie wraz z nauczycielami podejmowali różne działania mające na celu przybliżenie burzliwej historii początku XX wieku.

Jedną z aktywności były wycieczki na cmentarze wojenne i palenie zniczy dla poległych, inną była projekcja filmu „Góry zakwitły sadami”, opowiadającego o powojennej działalności legionisty Józefa Marka. Specjalnie na tę okazję została przygotowana wystawa przedstawiająca dzieje Łososiny Górnej i parafii, którą wciąż można oglądać na głównym holu szkoły. Został także przeprowadzony Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Piosenek Niepodległościowych pod patronatem Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz integrujący uczniów z limanowskich szkół. W planie obchodów znalazła się także Wieczornica Patriotyczna oraz Bieg Niepodległościowy na Orientację.

Najważniejszym jednak punktem obchodów był uroczysty Apel Pamięci, który odbył się przy Pomniku Legionistów w Łososińskim Parku 8 listopada. Apel poprzedzony był Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych celebrowaną przez proboszcza parafii ks. dr Kazimierza Fąfarę, koncelebrowaną przez ks. Józefa Wątrobę. Kazanie wygłosił ks. Mateusz Norek.

Uroczystość pod Pomnikiem Legionistów odbyła się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej. Kompanię Honorową wystawił 5. Pułk Dowodzenia z Krakowa. Dowódcą kompanii honorowej był starszy chorąży Michał Steczko. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Krakowa pod dowództwem tamburmajora st. chor. sztab. Tomasza Stroniasa.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej głos zabrał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 Albert Golonka.  W swoim przemówieniu przybliżył historię Pomnika Legionistów oraz podziękował gościom za przybycie.

Głos zabrała także Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, która przypomniała o wartości wolności, która nie jest nam dana raz na zawsze oraz zaprosiła wszystkich na miejskie obchody Święta Niepodległości 11 listopada na limanowskim rynku. Krótką przemowę wygłosił także Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, nawołując do pielęgnowania pamięci o poległych za Ojczyznę.

Kulminacyjnym punktem był Apel Pamięci, przeprowadzony przez ppłk Krzysztofa Rybickiego z Kompanii Honorowej 5. Pułku Dowodzenia z Krakowa, po którym zebrani usłyszeć mogli salwę honorową oraz odegranie oraz odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Następnie delegacje poszczególnych szkół i instytucji złożyły wiązanki kwiatów i znicze.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:

– Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski,

– Jolanta Juszkiewicz – Burmistrz Miasta Limanowa,

– Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa,

– Józef Pietrzak – Przewodniczący Rady Powiatu

– Leszek Mordarski – Przewodniczący Rady Miasta Limanowa wraz z radnymi Dorotą Wójtowicz, Robertem Kowalskim i Piotrem Zoniem

– Daniel Łącki – przewodniczący Rady Gminy wraz z radną Zuzanną Kolawą

– ppłk Krzysztof Rybicki, który reprezentował dowódcę II Korpusu Polskiego, dowódcę garnizonu Kraków, generała broni dr Adama Joksa,

– mł. bryg. Krzysztof Hybel – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej,

– mł.insp. Albert Kogut – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej,

– p.por. Daniel Porębski i kpr. Dorota Latała – delegacja 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej, 11-tej Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”,

– Karol Golonka – sołtys wsi Łososina Górna,

– druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Górnej,

– Agnieszka Golonka – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej,

– parafialny oddział Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej przy parafii Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej reprezentowany przez panią Bogumiłę Matras i panią Urszulę Matusik,

– Agata Kęska – wiceprezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Płomień” Limanowa z zawodniczkami Blanką Golonką i Emilią Wyczółkowską,

– Lidia Dudek-Biernat – reprezentantka Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Limanowej,

– Edyta Wyżycka – przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej,

– Marta Palka – dyrektor Miejskiego Żłobka w Limanowej,

– Agnieszka Sułkowska – dyrektor Miejskiego Przedszkola na 1 w Limanowej,

– Agnieszka Kordeczka – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2 w Limanowej,

– delegacje szkół: SP nr 2 w Limanowej, Stanisław Król – dyrektor SP nr 3 w Limanowej wraz wicedyrektor Beatą Romaniuk, ZSP nr 4 w Limanowej, ZS nr 1 im. Józefa Piłsudzkiego w Limanowej, ZSTiO im. Jana Pawła II w Limanowej, I LO i. Władysława Orkana w Limanowej, Niepublicznej SP im. Marii Dąbrowskiej w Piekiełku,

Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Parafialnej pod batutą Czesława Kozy, która zaprezentowała wiązankę pieśni patriotycznych. Goście udali się do szkoły na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Obchody były wspaniałą lekcją patriotyzmu dla najmłodszych. Uczniowie zachowywali się wzorowo.

Inicjatorem uroczystości był wieloletni nauczyciel łososińskiej szkoły pan Stanisław Golonka, a organizatorzy to Urząd Miasta Limanowa, parafia pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej.

Galeria

Wróć do góry