W piątek, 29 listopada br. odbyła się IX Sesja Rady Miasta Limanowa podczas której radni jednogłośnie podjęli wiele uchwał. Sesję poprowadził Leszek Mordarski, przewodniczący Rady Miasta Limanowa.
Głosowania Radnych miejskich poprzedziło wystąpienie Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz, dotyczące prowadzonych inwestycji i zadań jakie są realizowane przez wydziały. Przekazała także bieżące informacje na temat realizowanych zadań.
Podczas sesji Rady Miasta przyjęto uchwały przedstawione przez Skarbnik Miasta Irenę Gawlik w sprawie zmiany budżetu Miasta Limanowa na 2024 rok, a także przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Limanowa na lata 2024 do 2040.
W trakcie sesji Radni przyjęli uchwały przedstawione przez kierownika Wydziału Komunalnego Romana Limanowkę m.in. w sprawie przyjęcia regulaminu cmentarza komunalnego w Limanowej, czy w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dodatkowo Radni analizowali i przyjęli uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty dla nieruchomości z terenu Miasta Limanowa, a także w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie miasta Limanowa. Projekt uchwały waloryzuje stawki od okresu ostatniej ich zmiany z 16 września 2022 r. Wprowadza się większe zróżnicowanie pomiędzy ceną za odbiór odpadów segregowanych a niesegregowanych, w celu mobilizowania właścicieli nieruchomości nieobjętych gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi tj. nieruchomości niezamieszkałych, do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wprowadza się po raz pierwszy stawkę opłaty dla usługi opróżniania osadnika przydomowej oczyszczalni ścieków.-mówił kierownik Roman Limanówka.
Kolejny projekt Uchwały który przyjęli Radni Miasta dotyczył udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Limanowskiemu na realizację zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1610 K Świdnik – Limanowa w miejscowości Limanowa ul. Żwirki i Wigury” – w zakresie wykonania przejścia dla pieszych i peronu przystankowego w rejonie skrzyżowania ul. Beskidzkiej z ul. Żwirki Wigury – przedstawił go kierownik Wydziału Inwestycji Miasta Limanowa Stanisław Gorczowski.
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Rafał Trojanowski przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznawania usług opiekuńczych, usług sąsiedzkich i specjalistycznych usług opiekuńczych (z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi), zasad ponoszenia odpłatności za te usługi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat za te usługi i trybu pobierania tych opłat, a także ustalania wymiaru, zakresu oraz sposobu rozliczania i wykonywania usług sąsiedzkich.
Następnie Anna Pasionek kierownik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego, Nieruchomości i Ochrony Środowiska przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie umowy najmu lokalu użytkowego o pow. 66,50 m2 położonego w Limanowej przy ulicy Rynek 18;
Natomiast projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Rocznego Programu Współpracy Miasta Limanowa z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2025” omówiła Justyna Tokarczyk, kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, która wskazała proponowane formy współpracy z sektorem NGO a także przedstawiła wyniki przeprowadzonych w terminie od dnia 8 października 2024 rok do dnia 7 listopada 2024 roku konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi. Konsultacje odbywały się poprzez złożenie przez uprawnione podmioty opinii i uwag w sprawie przedmiotowego projektu uchwały. W wyznaczonym terminie konsultacji zgłoszony został zgłoszony jeden wniosek, zawierający sześć uwag, które zostały skierowane do wydziału merytorycznego do analizy i przedstawione Burmistrz Miasta Limanowa. Nadesłane uwagi nie zostały jednak uwzględnione w projekcie uchwały, ze względu na niewystarczające zasoby kadrowe i brak środków na ich realizację. Część uwag wpisuje się już w zapisy „Rocznego Programu Współpracy (…) na 2025 rok” lub jest zbieżna z zapisami ustawy.
Następnie Radni Miasta przyjęli uchwałę przedstawioną przez Burmistrz Miasta Limanowa Jolantę Juszkiewicz dotyczącą Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Miasta Limanowa na lata 2025 – 2028 r.
Teresa Pławecka kierownik Wydziału Podatków i Opłat przedstawia m.in. uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2025 rok , ustalenia strefy płatnego parkowania, a także określenia wysokości stawek opłat za parkowanie i sposobu pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w tej strefie oraz „Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania”.
Dodatkowo Radni podjęli także uchwałę w sprawie ustalenia opłat oraz określenia zasad korzystania z parkingów niestrzeżonych, zlokalizowanych na terenach nie będących drogami publicznymi oraz Regulaminu Postępowania Reklamacyjnego dla płatnych parkingów niestrzeżonych zlokalizowanych przy ul. Rynek i ul. B. Czecha w Limanowej.
Dodatkowo podczas sesji Rady Miasta Limanowa Alicja Wąsowicz, kierownik Wydziału oświaty i praw Społecznych przedstawiła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dzieci w Miejskim Żłobku i Miejskim Żłobku nr 2. Jak wskazała – W związku ze zwiększonymi kosztami utrzymania (energia, gaz, woda…) oraz ze względu na wzrost minimalnej kwoty wynagrodzenia pracowników zachodzi konieczność podniesienia opłaty za czesne do kwoty 1500 złotych za dziecko. Jednakże biorąc pod uwagę fakt wejścia w życie Rządowego programu ,,Aktywnie w żłobku” rodzice dzieci nie będą ponosili kosztów czesnego. Dofinansowanie z programu w całości pokrywa koszt czesnego.
Podczas sesji Rada Miasta Limanowa przyjęła dodatkowy punkt przedstawiony przez Burmistrz Miasta Limanowa Jolantę Juszkiewicz w sprawie uhonorowania tytułem Przyjaciel Miasta Limanowa Pana Ivana Vrublevskyiego dotychczasowego dyrygenta chóru LimaNovum, który w ostatnich dniach został dyrygentem chóru w Teatrze Wielkim w Operze Narodowej. Jego sylwetkę przedstawił Radnym Leszek Mordarski, przewodniczący Rady Miasta Limanowa.
Ponadto Radni Miejscy dyskutowali o bieżących problemach inwestycyjnych na terenie miasta i składali interpelacje w istotnych dla mieszkańców sprawach.