Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa oparty na ESG był tematem przewodnim konferencji regionalnej z cyklu „Innowacyjna Małopolska”, która odbyła się 10 października w Limanowej, w siedzibie firmy Gold Drop. Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu firmy Gold Drop Stanisław Gągała. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Miasta Limanowa – Leszek Mordarski Przewodniczący Rady Miasta oraz Justyna Tokarczyk – Kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Limanowa.
Czym jest ESG? ESG (ang. Enviroment, Social, Governance) dotyka obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. To kluczowe kryteria, na które powinna zwracać uwagę każda firma dążąca do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Zasady te nie są wyłącznie wymysłem regulatorów. Zmian w tym zakresie oczekują też inwestorzy, banki, pracownicy i sami konsumenci, dla których polityka zrównoważonego rozwoju często jest elementem wpływającym na decyzje zakupowe. O tym czy ESG się opłaca rozmawiano właśnie podczas konferencji.
Zanim jednak konferencja się rozpoczęła, głos zabrał gospodarz ostatniej w tym roku konferencji Prezes firmy Gold Drop Stanisław Gągała, który przybliżył zgromadzonym imponującą drogę do sukcesu firmy i jej rozwoju: od małej firmy do nowoczesnego przedsiębiorstwa zatrudniającego obecnie ponad 300 osób, prężnie dystrybuującego swoje produkty na rynki Europy oraz takich państw jak Azerbejdżan, Armenia i Gruzja. Warto dodać że dzisiaj to jeden z głównych polskich producentów chemii gospodarczej. Od początku swojej działalności firma stawia na rozwój przyjazny środowisku, kierując się dewizą „Tworzymy produkty dla każdego domu, bezpieczne dla użytkownika i środowiska naturalnego”. To doskonale wpisuje się w wymagania stawiane biznesowi przez ESG. Kilka lat temu w firmie uruchomiona została produkcja pierwszego wyrobu z oficjalnym europejskim oznakowaniem Ecolabel – przyznawanym wyrobom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy nie tylko jakościowe, ale również zdrowotne.
Podczas konferencji rozmowy w pierwszym panelu dyskusyjnym dotyczyły tematu Praktyka, a nie „pobożne życzenia”- czy zrównoważony rozwój oraz wdrażanie standardów ESG może się faktycznie opłacać? W dyskusji panelowej udział wzięli Teresa Aldea z Carlsberg Polska, Karolina Dorula-Mamala z firmy WIŚNIOWSKI, Ewa Drozdowska z Mercator Medical, Anna Kornecka ze Stowarzyszenia ESG Impact Network, Monika Palimąka z banku PKO BP, Kamila Solon-Serek z InPost.
Hub4industry – narzędzie wsparcia w cyfryzacji przedsiębiorstw to temat jaki poruszył Wojciech Przywała, który opowiedział o działającym na terenie południowej Polski Europejskim Hubie Innowacji Cyfrowych w KPT czyli właśnie o hub4industry. Podmiot ten oferuje kompleksowe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w procesie transformacji. Natomiast drugie wystąpienia reprezentantki Krakowskiego Parku Technologicznego, Alicji Ryczaj-Kmity, dotyczyło Polskiej Strefy Inwestycji, a konkretnie tematów, jak inwestować i korzystać z ulg podatkowych.
Warto dodać, że jednym z punktów konferencji było zwiedzanie nowoczesnych hal produkcyjnych limanowskiej firmy Gold Drop, czyli jednego z głównych polski producentów chemii gospodarczej i środków myjących, czyszczących oraz myjąco – dezynfekujących. Swoją działalność firma rozpoczęła w 1991 roku. Od samego początku Gold Drop kieruje się dewizą „Tworzymy produkty dla każdego domu, bezpieczne dla użytkownika i środowiska naturalnego”. W ciągu tych 33 lat Gold Drop przeszedł imponującą drogę rozwoju: od małej firmy, do nowoczesnego przedsiębiorstwa zatrudniającego obecnie ponad 300 osób, prężnie dystrybuującego swoje produkty na zagraniczne rynki takie jak: Słowacja, Węgry, Czechy, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Francja, Włochy, Holandia, Rumunia, Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Estonia, Albania, Czarnogóra. Firma dysponuje nowoczesną halą produkcyjną i magazynową, wyposażoną w stację demineralizacji wody i oczyszczalnię ścieków poprodukcyjnych. Firma nieustająco dba o to, aby jej wyroby były przyjazne zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Na straży procesu produkcyjnego stoi Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem (IFS HPC i ISO 14001). Firma posiada również certyfikaty A.I.S.E., Nordic Swan, Astma Allergi Denmark, Eco Label. Najważniejszym kryterium przy opracowywaniu receptur i produkcji wyrobów ze złotą kroplą na etykiecie jest jakość oraz ochrona środowiska. W roku 2009 w firmie uruchomiona zastała produkcja pierwszego wyrobu z oficjalnym europejskim oznakowaniem Ecolabel – przyznawanym wyrobom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy nie tylko jakościowe, ale również zdrowotne. Gold Drop aktywnie wspiera oraz angażuje się w inicjatywy lokalnych społeczności, szczególnie skupiając się na działania o charakterze charytatywnym, edukacyjnym, promującym region.