Deklaracja dostępności
O mieście

Delegacja z Węgier z wizytą w Limanowej

W czwartek, 31 października Urząd Miasta Limanowa odwiedziła delegacja z Węgier. Celem wizyty było ustalenie programu tegorocznych obchodów 110. rocznicy „Bitwy Limanowskiej” na Jabłońcu.

Delegacji z węgierskiego Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, której przewodniczył dr Andor Bíró Dyrektor Departamentu ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu, towarzyszył Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér.

Z przybyłą delegacją ze strony Miasta Limanowa spotkała się Burmistrz Jolanta Juszkiewicz, a towarzyszył jej Prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 – Marek Sukiennik.

Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło ustalenia szczegółowego programu tegorocznych obchodów „Bitwy pod Limanową”, które odbędą się w dniach 7- 8 grudnia.

Podczas spotkania ustalono następujący program rocznicowych obchodów Bitwy na Jabłońcu:

Sobota 7 grudnia 2024 r. godz. 19:00 – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Limanowskim Domu Kultury

Niedziela 8 grudnia 2024 r. :

godz. 9:00 – uroczysta Msza Święta w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

godz.10:00 – przejazd na uroczystości na cmentarzu wojennym na Jabłońcu

godz. 10:30 – na cmentarzu modlitwa ekumeniczna, odegranie hymnów państwowych Węgier i Polski, złożenie wiązanek pod pomnikiem Othmara Muhra

godz. 13:00 – Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej:

–  film z rekonstrukcji Bitwy Limanowskiej z okazji 100-nej rocznicy Bitwy

– program artystyczny  w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Limanowej

– prezentacja z okazji 110.rocznicy Bitwy Limanowskiej

– wykład historyczny przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej

W ramach wydarzenia w Parku Miejskim odbędzie się diorama POLACY NA FRONTACH WIELKIEJ WOJNY  – BITWA POD LIMANOWĄ, dzięki której uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję przenieść się w czasie i poczuć klimat obozowiska z tamtych lat. Dioramę przygotuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Galeria

Wróć do góry