Deklaracja dostępności
O mieście

13 października | Widowisko muzyczne „Kardynał Wyszyński Prymas niezłomny”

W niedzielę, 13 października w Bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej wspólnie uczciliśmy pamięć Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wzruszające poetycko-muzyczne widowisko pod nazwą „Kardynał Wyszyński Prymas niezłomny” stało hołdem Limanowian dla niewątpliwie jednego z najwybitniejszych Polaków jakim był Prymas Tysiąclecia, czyli Kardynał Stefan Wyszyński.

Historycy i osoby wspominające często są pytane, dlaczego o kardynale Wyszyńskim mówi się Prymas Tysiąclecia? I chociaż większość odpowiedzi związana jest z tym że przeprowadził Polskę przez rocznicę tysiąclecia chrztu Polski, to zupełnie innej odpowiedzi udzielił Jan Paweł II,  który mówił że „ Taki Prymas zdarza się raz na tysiąc lat”. Co istotne, to w jego nauczaniu, kazaniach i pismach jak wspominała podczas widowiska Anna Rastawicka, współpracownica księdza kardynała – znaleźć można wiele treści ponadczasowych, bo chociaż zostały napisane wiele lat temu,  to obecnie wydają się bardziej aktualne niż wtedy, gdy je pisał i wypowiadał. Te ponadczasowe prawdy powinny być dla nas Limanowian, Polaków – drogowskazami, niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący, czy też nie. Tak naprawdę ta spuścizna znacznie wykracza poza ramy Kościoła. Chociaż bez Kościoła nie sposób zrozumieć czasów, w jakich przyszło mu wtedy żyć.

„Kardynał Wyszyński Prymas niezłomny” to widowisko poświęcone życiu i pracy Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Cieszę się że w tym roku wspólnie z mieszkańcami Limanowszczyzny uczciliśmy pamięć Wielkiego Polaka w 100 – lecie jego święceń kapłańskich oraz z okazji trzeciej rocznicy beatyfikacji. Tym samym widowisko stało się poniekąd hołdem wdzięczności za życie i niezłomną postawę Kardynała Wyszyńskiego, ale także przesłaniem, zwłaszcza do młodzieży, do kształtowania postawy patriotycznej – mówiła po uroczystości Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz.

W widowisku pod nazwą „Kardynał Wyszyński Prymas niezłomny” można było zobaczyć poruszające sceny z życia Prymasa Tysiąclecia  przedstawiające jego prześladowanie, uprowadzenie i więzienie przez władze komunistyczne.

Program w reżyserii Łukasza Lecha został przedstawiony przez doskonalą obsadę aktorską, znaną szerokiej publiczności z wielu programów i koncertów telewizyjnych. W programie wystąpili Jacek Wójcicki, Dariusz Kowalski (Funkcjonariusz UB), Maciej Słota(Kardynał Wyszyński), Anna Sokołowska – Alabrudzińska.

W trakcie widowiska zabrzmiały najpiękniejsze, tradycyjne pieśni Maryjne, które towarzyszyły w codziennej posłudze Kardynałowi Wyszyńskiemu. Uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia mogli zobaczyć wyjątkową inscenizację przypominającą bezkompromisową walkę ze złem w trudnych historycznie czasach oraz poruszające sceny z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego: aresztowanie, uwięzienie, nieustanna inwigilacja, a w końcu zwycięstwo dla Polski i Kościoła.

Podczas spektaklu można było  zobaczyć także oryginalną sutannę Kardynała Karola Wojtyły, w której wystąpił Maciej Słota, aktor grający postać Stefana Wyszyńskiego. Dzięki wykorzystaniu archiwalnego zapisu  można było również usłyszeć głos samego Prymasa Tysiąclecia i wypowiedziane przez niego słowa, które nie tracą nic na aktualności. Przedstawienie zwieńczyło spotkanie z gościem specjalnym Anną Rastawicką, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która była świadkiem życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i podzieliła się z widzami swoimi wspomnieniami ze współpracy z Kardynałem.

Specjalnie z tej okazji Maciej Nieć przygotował i dostosował do programu akompaniament autorski.

Organizatorami widowiska była Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej przy współpracy samorządów lokalnych – Miasta Limanowa, Powiatu Limanowskiego oraz Gminy Limanowa.

Wydarzenie zrealizowane zostało przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Galeria

Wróć do góry