27 września br. w sali obrad Urzędu Miasta Limanowa odbyła się VI sesja Rady Miasta Limanowa, którą poprowadził Leszek Mordarski, przewodniczący Rady Miasta Limanowa. Jednym z ważniejszych punktów obrad było udzielenia pomocy finansowej w wysokości 50 tysięcy złotych dla naszej partnerskiej Gminy Kłodzko.
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez Burmistrz Miasta Limanowa Jolantę Juszkiewicz informacji o realizacji zadań i spotkań jakie odbyły się w okresie międzysesyjnym.
Podczas obrad Radni Miasta rozpatrzyli i podjęli uchwały w sprawie zmiany budżetu Miasta Limanowa na 2024 rok, Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Limanowa na lata 2024 do 2040, czy w sprawie wspólnej realizacji z Powiatem Limanowskim projektu drogowego pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1610 K Świdnik – Limanowa w miejscowości Limanowa ul. Żwirki i Wigury w km w zakresie wykonania przejścia dla pieszych i peronu przystankowego w rejonie skrzyżowania ul. Beskidzkiej z ul. Żwirki Wigury.
Podjęto uchwalę w sprawie zasad finansowania przedsięwzięć związanych z usuwaniem azbestu z terenu Miasta Limanowa w roku 2024, zmian w statutach żłobków prowadzonych przez Miasto Limanowa, przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego Miasta Limanowa czy w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie umowy najmu pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej 1052 m2 zlokalizowanych w skrzydle B budynku nr 3 położonego przy ul. Reymonta w Limanowej.
Radni Miasta jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie nadania tytułu i medalu Za Zasługi dla Miasta Limanowa dla Pani Genowefy Wróbel.
Projekt uchwały przestawił Przewodniczący Komisji Kultury, Sporu i Turystyki Rady Miasta Limanowa Robert Kowalski, który w następujących słowach przybliżył osobę Pani Genowefy Wróbel.
Pani Genowefa Wróbel, to postać niezwykła, skarbnica wiedzy o kulturze i historii Limanowej oraz parafii pw. Wszystkich Świętych. w Łososinie Górnej. To aktywna działaczka społeczna, zaangażowana w podtrzymanie regionalnych tradycji , ale również edukator i pedagog dzieląca się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem limanowian. Osoba, która od ponad 95 lat niezwykle aktywnie i niestrudzenie pracuje społecznie dla miasta Liman owa oraz wspólnoty parafialnej Łososiny Górnej.
Wychowana w domu pełnym muzyki pozwoliła zaczarować się jej pięknem na kolejne lata swojego życia. Piosenką wyrażała zarówno smutek jak i radość, a doskonały słuch i ogromna wrażliwość muzyczna pozwalała jej samej tworzyć i szukać melodii do znanych wierszy oraz układać ludowe przyśpiewki.
Na zakończenie obrad, w związku z obchodzonym 27 września Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) Burmistrz Miasta Jolanta Juszkiewicz złożyła życzenia. Jak podkreśliła misją Terytorialsów jest obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności, jak widać to szczególnie w ostatnim czasie powodzi – widać tą gotowość do działania i niesienia pomocy w sytuacji kryzysowej, przypominając, w 2022 roku w Limanowej rozpoczął działalność 114 Wojsk Obrony Terytorialnej 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie batalion ma swoją siedzibę w skrzydle budynku ZSP nr 4 w Limanowej, a w przyszłym roku planowane jest oddanie do użytku nowej bazy wojskowej, która powstaje przy ul. Z. Augusta.
29 sierpnia 2018 roku Minister Obrony Narodowej ustanowił 27 września – dzień powstania Polskiego Państwa Podziemnego – świętem Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na charakter ich funkcjonowania oraz dziedziczone tradycje.
Wojska Obrony Terytorialnej są złożone z ochotników, którzy swoją pracą i zaangażowaniem pokazali, że są zawsze gotowi do współpracy z żołnierzami wojsk operacyjnych, by wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.
Z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej składamy serdeczne życzenia wszystkim Terytorialsom – niech Wasza odwaga, determinacja i oddanie w służbie dla lokalnych społeczności oraz kraju będą zawsze doceniane!