15 sierpnia br. – w 104. rocznicę „Cudu nad Wisłą” – zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Polskę i Europę przed bolszewicką nawałą, po raz kolejny obchodzimy w Limanowej Święto Wojska Polskiego– mówiła Jolanta Juszkiewicz Burmistrz Miasta Limanowa, witając wszystkich zgromadzonych na uroczystości mówiła o znaczeniu wojny polsko –bolszewickiej i umocnieniu niepodległości Polski. Wspomniała również o udziale w tej wojnie wielu naszych przodków pochodzących z Ziemi Limanowskiej. Wyraziła również podziękowanie dla wszystkich, którzy zaangażowali się i doprowadzili do ponownego wmurowania bezcennej tablicy z roku 1930, która po wielu latach powróciła na godne dla siebie miejsce.
Następnie przedstawiciele władz parlamentarnych, powiatowych, miejskich, gminnych, a także służb mundurowych w asyście pododdziału towarzyszącego 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej i przy udziale pocztów sztandarowych – złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym punktem uroczystości była Msza Św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny. Nabożeństwu przewodniczył ks. Prał. Ppłk Wojska Polskiego Waldemar Rawiński.
Na zakończenie uroczystości w bazylice limanowskiej wybrzmiała pieśń dziękczynna, gdyż Bitwa Warszawska i jej zwycięstwo było zwycięstwem na miarę Grunwaldu w 1410 czy Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 roku. Bitwa Warszawska, nazywana „Cudem nad Wisłą” określana jest zarazem jako wymiar sprawiedliwości dziejowej – pisał Stanisław Ociepka w Echu Limanowskim z 2020r. – O tym przypominać nam będzie – nam limanowianom i przybywającym do naszego miasta gościom odnowiona i ponownie poświęcona Tablica Bitwy Warszawskiej. Odświeży ona naszą zbiorową i indywidualną pamięć, zanurzając nas we wspomnieniach, że ta uroczystość odbyła się w 1931 r. w Limanowej i powtórnie w 2020 r. ale nadal jest kontynuowana.
Po Mszy świętej przy tablicy pamięci, gdzie honorową wartę pełnili żołnierze pododdziału towarzyszącego 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej – Gospodarz Uroczystości Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, wraz ze starostą limanowskim Mieczysławem Urygą i Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem – wspólnie złożyli okolicznościowy „Znicz Pamięci” jako symbol jedności i współpracy lokalnych samorządów, oraz kultywowania pamięci o tym co ważne dla Limanowszczyzny.
– Tablica pamiątkowa, wmurowana w 1930 roku przez przodków naszego miasta, upamiętniająca 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej, stała się symbolem heroizmu żołnierza polskiego. Dbanie o te wartości – to nasze wspólne powołanie i obowiązek, by ugruntowywać poczucie tożsamości kulturowej i narodowej młodego pokolenia- mówiła Jolanta Juszkiewicz Burmistrz Miasta Limanowa.
Znicz pamięci przy tablicy złożyli również Poseł Na Sejm Urszula Nowogórska, a także przedstawiciele służb mundurowych w tym m.in. zastępca Komendanta Powiatowego w Limanowej mł. insp. Albert Kogut, zastępca komendanta powiatowego PSP w Limanowej mł. bryg. mgr. inż. Krzysztof Hybel.
„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” niech te słowa Cypriana Kamila Norwida który niejednokrotnie w swoich wierszach odwoływał się do narodowej tradycji a patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości – towarzyszą nam każdego dnia. Pamiętajmy, że to właśnie na historii pokoleń budujemy naszą wspólną przyszłość. Dlatego dziękujemy również Radnym Miasta Limanowa, którzy wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach – Zbigniew Oleksy, Piotr Zoń, Michał Bulanda, Łukasz Zelek i Robert Kowalski.