Deklaracja dostępności
O mieście

Na Jabłońcu odprawiona została tradycyjna lipcowa Msza Święta

W niedzielę 7 lipca o godz. 18:00 na wzgórzu Jabłoniec odprawiona została tradycyjna lipcowa Eucharystia.  Msza Święta odprawiana na Jabłońcu w pierwszą niedzielę lipca to już wieloletnia tradycja.

W tym roku Eucharystię celebrował ks. mgr Tomasz Koźbiał z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej w asyście kleryka Krystiana Sułkowskiego. Oprawę muzyczną na organach zapewnił  Ignacy Tokarczyk, a szczególnym akcentem tegorocznej uroczystości był koncert dwóch węgierskich muzyczek: Lili  Szűcs, grającej na wiolonczeli i jej siostry – Luca Szűcs, która grała na flecie.

Lili Szűcs gra na wiolonczeli od ósmego roku życia. W zeszłym roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Istvána Széchenyiego w Győr. W roku akademickim 2021/2022 w ramach wymiany Erasmus była studentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W bieżącym roku akademickim uzyskała tytuł magistra w zakresie nauczania na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Oprócz zaangażowania w pedagogikę często występuje jako kameralistka. Od dwóch lat współtworzy kwartet smyczkowy Notturno.

Luca Szűcs urodziła się w Kaposzfar na Węgrzech w rodzinie, która od zawsze podziwiała muzykę i sztukę. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w szkole muzycznej w swoim rodzinnym mieście, a obecnie jest studentką fletu w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W trakcie swojej edukacji muzycznej Luca brała udział w wielu konkursach fletowych, we wszystkich osiągając sukcesy. Miała także zaszczyt uczestniczyć w kurach mistrzowskich prowadzonych przez takich znanych flecistów jak Denis Buriakov, Karl-Heinz Schütz i Kersten McCall.  Mimo młodego wieku często koncertuje jako kameralistka, dlatego stara się wykorzystywać każdą okazję do wspólnego tworzenia muzyki ze swoją starszą siostrą.

Opiekę na muzyczkami sprawował prof. dr hab. Jan Kalinowski z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a ich koncert, który otrzymał gromkie brawa od uczestników wydarzenia, odbył się z inicjatywy Burmistrz Miasta Limanowa Jolanty Juszkiewicz.

Z ramienia Miasta Limanowa w uroczystości udział wzięli: Burmistrz Miasta Jolanta Juszkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Leszek Mordarski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Adam Król oraz radny miasta Janusz Kądziołka.

Msza święta na Jabłońcu jak co roku zorganizowana została przez Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 na czele z jego Prezesem Markiem Sukiennikiem oraz społeczność Jabłońca i okolic. Patronat na wydarzeniem sprawowała Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz.

(Fot.: Maria Dąbrowska -Czernek)

Galeria

Wróć do góry