Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

DNI LIMANOWEJ 2024 – teatry uliczne z całego świata w Limanowej w ramach 37. FESTIWALU ULICA – start 5 lipca!

Limanowski Dom Kultury zaprasza do udziału w DNIACH LIMANOWEJ 2024! W dwa lipcowe weekendy: 5-7.07 i 13-14.07 na limanowskim rynku, w parku miejskim oraz na placu przy LDK odbędą się koncerty, animacje, zabawy oraz spektakle teatralne w ramach 37. Festiwalu ULICA.

Podobnie jak w ciągu ostatnich dwóch lat Limanowa stała się partnerem 37. Festiwalu ULICA – czyli międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych, który w ubiegłym roku zgromadził rzesze wielbicieli teatru, ale nie tylko.

37 edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival odbędzie się w dniach 5 – 7 lipca 2024 r. w Krakowie oraz w wielu miastach Małopolski, w tym właśnie w Limanowej. Przewodzić jej będzie hasło „Wszystko jest teatrem”. Przez 3 dni widzowie obejrzą ponad 140 spektakli, na które wstęp niezmiennie od lat jest wolny.

Gdyby na uliczne festiwale Teatru KTO spojrzeć z lotu drona – widok przypomniałby dzieła Bruegla. Oto monstrualna scena Rynku Głównego, oto dekoracje: Sukiennice, kamienice, Wieża Ratuszowa, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha. I gęste grupy postaci, w kilku punktach monstrualnej sceny znieruchomiałe wokół postaci, które dokazują. Ktoś na szczudłach chodzi, ktoś tańczy, ktoś śpiewa, jest akrobata na linie, człowiek-guma i brzuchomówca, jest śmieszny karzeł o białej twarzy i z czerwoną piłeczką na nosie, i piechur, co po schodach idzie bez schodów, i żongler, i kapelusz z królikiem na dnie – pisze Paweł Głowacki w felietonie „Obwarzanki Lady Makbet” zapowiadającym tegoroczny ULICA Festival (https://teatrkto.pl/obwarzanki-lady-makbet/)

Od 37 lat, co roku w wakacje Kraków i inne małopolskie miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę teatralną. Na rynki i place ściągają artyści z najdalszych zakątków świata, by dzięki swoim spektaklom bawić i wzruszać publiczność. ULICA Festival organizowana przez Teatr KTO i Dyrektora Jerzego Zonia to flagowe wydarzenie naszego regionu, rozpoznawalne na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata i ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów.

W tym roku podczas trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 140 prezentacji teatralnych. Od beztroskich klaunad przez finezyjne marionetkowe pokazy po zapierające dech w piersi wieczorne fire show. Na festiwalu zarówno dzieci i jak i dorośli widzowie znajdą coś dla siebie.

ULICA Festival jest największym tego typu festiwalem teatralnym w naszej części kontynentu. Większość przedstawień odbywa się w otwartej przestrzeni na jednej z największych scen w Europie – krakowskim Rynku. To właśnie na jego placach i uliczkach odbywa się akcja przedstawień. Ale również ULICA wychodzi poza Kraków. Angażujemy małe ośrodki miejskie położone wokół krakowskiej metropolii, takie jak Tarnów, Limanowa, Niepołomice. Jedziemy też na północ Polski, do Ełku i troszkę na zachód – do Konina. Lato to zatem czas, kiedy teatr uliczny – teatr przepiękny, bajkowy, gości na placach naszych miast. Zapraszamy do Krakowa zawsze w pierwszy weekend lipca każdego roku – zachęca Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO oraz Art Director ULICA Festival.

Podczas 37. ULICY na widzów czekać będzie sporo teatru tańca i performansu, zarówno z rodzimej sceny, jak i zza granicy. Na festiwalu nie zabraknie również akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Będziemy śmiać się do łez oraz mówić o rzeczach ważnych.

Jak co roku spora część programu dedykowana jest dzieciom, dzięki czemu całe rodziny mogą liczyć na naprawdę świetną zabawę. Lista zespołów i spektakli idealnych dla młodych i nieco starszych widzów jest naprawdę długa.

Program festiwalu w Limanowej:

5 lipca

16:00 – Ensemble of Irregular Theatre NPO / Icebreaking – „Circus Caravana” (Słowacja, Czechy, Węgry, Polska, Ukraina) – RYNEK

19:30 – Surprise Effect – „We connect the world” (Francja) – RYNEK

21:00 – antagon theaterAKTion – „Ashes” (Niemcy) – RYNEK

6 lipca

14:00 – Teatr Barnaby – „Piecuch Najwspanialszy” (Polska) – PARK MIEJSKI

15:00 – Gipsy Marionettist – „The Gipsy Marionettist” (Bośnia i Hercegowina, Włochy) – PARK MIEJSKI

17:00 – La Belle École – „Caricatos” (Hiszpania) – PARK MIEJSKI

7 lipca

16:00 – Mr Mustache – „Affeto d’amore” (Włochy) – RYNEK

17:30 – Directive & Co. – „Play Crowd” (Holandia) – RYNEK

18:30 – Jay Che Jia Jun – „Le petit bar” (Singapur) – RYNEK

21:00 – Teatr AKT – „Ja gore” (Polska) – RYNEK

Organizacja festiwalu w Limanowej jest finansowana ze środków Miasta Limanowa.

Festiwal jest częścią DNI LIMANOWEJ 2024, na które w tym roku składają się dwa weekendy. W kolejny weekend: 13-14 lipca, zapraszamy na koncerty MAŁEJ ARMII JANOSIKA oraz ZESPOŁU ENEJ.

Partnerzy 37. ULICA Festival:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Galeria Krakowska, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Ełckie Centrum Kultury, Miasto Konin , Limanowski Dom Kultury, Miasto Niepołomice, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Miasto Tarnów, portal Kultura.Tarnów

Pełny program 37. ULICA Festival: http://ulicafestival.pl/

Patroni medialni:
TVP 3, Wyborcza.pl, Love Kraków, Karnet Kraków Culture, Miesięcznik Kraków i Świat, RMF Classic

Finansowanie:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

ZAPRASZAMY!

Wróć do góry