Deklaracja dostępności
Kultura

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską

5 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się spotkanie, któremu towarzyszyły historie snute przez Sabinę Jakubowską – autorkę ,,Akuszerek’’ oraz „Domu na Wschodniej”. Sabina Jakubowska mieszka w podkrakowskich Jadownikach, gdzie uczy historii, ponadto towarzyszy kobietom przy porodach jako doula, co z języka greckiego oznacza służebniczka kobiet.

Podczas spotkania w limanowskiej bibliotece Sabina Jakubowska opowiedziała o swojej pasji, którą jest badanie lokalnej historii. Przy okazji pisania doktoratu, autorka wiele czasu poświeciła na studiowanie ksiąg metrykalnych w Jadownikach, miejscowości związanej z jej przodkami. To właśnie wtedy powstał pomysł napisania książki, łączącej fikcję z prawdziwymi wydarzeniami i postaciami.
,,Akuszerki’’ to pomnik cichych bohaterek oraz powieść inspirowana historią prababki autorki Anny Czarneckiej – położnej która ukończyła Cesarsko-Królewską Szkołę Położnych w Krakowie. Jednak główną bohaterką powieści jest Franciszka Diabelec, która zostaje dyplomowaną akuszerką, pomagającą przez kolejne lata kobietom w okolicy. W książce można również odnaleźć limanowski akcent. Na kartach powieści pojawia się postać Antoniego Izydora Marsa (1851-1906) profesora ginekologii i położnictwa. W roku 1886 Antoni Mars był Kierownikiem C. K. Szkoły Położnych przy Collegium Medicum UJ. Profesor wywodził się z Limanowej – był synem Antoniego Józefa Marsa oraz Franciszki z Żelichowskich.
Podczas spotkania toczyły się interesujące dyskusje, uczestnicy chętnie zadawali pytania autorce. Na zakończenie limanowscy czytelnicy otrzymali pamiątkowe dedykacje od pisarki.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Wróć do góry