Deklaracja dostępności
O mieście

W Limanowej obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

W piątek 14 czerwca  w Limanowej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 84 lata temu przeprowadzony został pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona została Msza Święta w intencji zamordowanych w obozach zagłady, w szczególności pochodzących z Powiatu Limanowskiego, po której przy tablicach poświęconych ofiarom II Wojny Światowej złożono wiązanki i znicze.

W obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Zagłady uczestniczyli mieszkańcy, delegacje wraz z pocztami sztandarowymi policji, straży pożarnej, Wojska Obrony Terytorialnej, instytucji, szkół Limanowskiego Strzelca, jak również przedstawiciele samorządów lokalnych. Miasto Limanowa reprezentowała Burmistrz Jolanta Juszkiewicz.

Uroczystej Eucharystii z udziałem Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej przewodniczył ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski.

Po zakończeniu liturgii przy tablicach poświęconych ofiarom II Wojny Światowej znajdującej się w podcieniach bazyliki odmówiono modlitwę oraz złożono wiązanki i znicze w hołdzie pamięci ofiar Obozu Koncentracyjnego Auschwitz i niemieckiej okupacji pochodzących z Ziemi Limanowskiej. Asystę honorową podczas uroczystości pełnił oddział Związku Strzeleckiego Strzelec JS 2402 Limanowa.

Galeria

Wróć do góry