Deklaracja dostępności
O mieście

Odbył się Ingres Biskupa Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

W sobotę 22 czerwca odbył się Ingres Biskupa Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W uroczystości ingresu Biskupa, który w przeszłości był wikariuszem w limanowskiej parafii, udział wzięła Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz.

Z okazji ingresu Burmistrz Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz przekazała Biskupowi gratulacje oraz życzenia obfitości łask bożych w przewodzeniu duchowieństwu i wiernym sosnowieckiej diecezji. Ingres biskupi połączony był z obchodami 25.rocznicy wizyty Św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Biskup Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 roku w Tarnowie. Ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na kierunku teologia małżeństwa i rodziny na UKSW w Warszawie, a w latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej.

W 1998 r. został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego. W 1998 r. został duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 r. diecezjalnym duszpasterzem akademickim. Pełnił funkcję diecezjalnego koordynatora Światowych Dni Młodzieży. Towarzyszył młodym w wielu międzynarodowych spotkaniach ŚDM.

12 grudnia 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: “Patris corde” (“Ojcowskim sercem”). W swojej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, podkreślając, że tylko głęboka jedność w myśleniu oraz działaniu między kapłanami i wiernymi świeckimi może przynieść trwałe owoce w ewangelizacji.

(fot. UM Limanowa, Diecezja Sosnowiecka)

Galeria

Wróć do góry