Deklaracja dostępności
O mieście

Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej odbył trasę koncertową śladami 2 Korpusu Polskiego

W dniach od 29 maja do 2 czerwca Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej dał cykl koncertów, celem upamiętnienia 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

29 maja  maja młodzi chórzyści koncertowali na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii gdzie zwiedzili stare miasto: wyjątkową Bazylikę św. Petroniusza, najstarszy na świecie Uniwersytet Boloński, dwie krzywe wieże z XII wieku, a następnego dnia zwiedzili Bazylikę św. Piotra, kościoły Wiecznego Miasta kończąc przy Fontannie di Trevi. Wieczorem służyli śpiewem na mszy świętej w „polskim” kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, w obecności licznych pielgrzymów.

31 maja, po powtórce ze starożytnej historii w Forum Romanum i Koloseum, chórzyści uczestniczyli we mszy świętej w Bazylice św. Klemensa, gdzie zostali zaproszeni do specjalnego miejsca dla chóru – schola cantorum – z XI wieku. Ich śpiew ujął serce o. Paolo (Zakon Kanoników Regularnych św. Augustyna), który oprowadził chórzystów po wyjątkowych podziemiach kościoła, gdzie podziwiać można pozostałości starochrześcijańskiego kościoła z IV i I wieku.

1 czerwca głównym celem wyprawy limanowskiego chóru był Polski Cmentarz Wojenny, na którym jest pochowanych 1440 żołnierzy poległych w walce o wolność Polski. Tam chórzyści uczcili ich pamięć Mszą świętą pod przewodnictwem ks. Czesława Szewczyka i śpiewem.

Niedziela 2 czerwca rozpoczęła się modlitwą podczas Mszy świętej w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w mieście Senigallia koło Ankony (tutaj chór nocował w roku 1989 po prywatnym spotkaniu z Janem Pawłem II).

Galeria

Wróć do góry