Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Zapraszamy na koncert „Disturb the Silence” – 23 maja w Limanowskim Domu Kultury

23 maja br. o godzinie 18:30 w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert, w programie którego znajdą się autorskie opracowania melodii zapisanych w należących do Susskinda rękopisach, zeszytach nutowych nieznanych żydowskich uczniów z Limanowej, a także melodii granych przez rodzinę nowosądeckich muzyków – Goldbergerów. Wiele z nich, jak „Rebeka” czy temat z filmu „Dybuk” jest nam dziś dobrze znanych, ale przypominając o nich, przerywamy ciszę o ich niegdysiejszych wykonawcach.

Wykonawcami koncertu będą wybitni polscy artyści młodego pokolenia: Andrzej Ciepliński (klarnet), Piotr Przedbora (gitara), Paweł Janas (akordeon) i Piotr Zimnik (kontrabas), na co dzień związani z Warszawą i Berlinem.

Wydarzenie otworzy Łukasz Połomski, który opowie o historii Żydów limanowskich i sądeckich z perspektywy dźwięków. Przedstawi muzyków oraz kompozytorów, którzy tworzyli na tym terenie, a których ślady można znaleźć na odnalezionych nutach. Muzyka była integralną częścią ich życia codziennego: począwszy od świąt, po wesela i zabawy, a skończywszy na śpiewach kantorów w synagodze. Każda z poruszanych kwestii będzie pretekstem do przedstawienia wielowątkowego dziedzictwa Żydów z tego regionu. Oprócz kwestii muzycznych niezwykle istotny dla rozwoju kultury był język: jidysz, hebrajski i polski, który również stanowił wyznacznik stopnia asymilacji, poglądów politycznych i religijnych. Dźwięki z tamtego świata, tak bardzo trudno dziś uchwytne, staną się kanwą do opowieści o sztetlu, którego już nie ma.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kalanter Agaty i Andrzeja Cieplińskich. Więcej informacji: www.kalanterfoundation.pl

„Disturb the Silence” to muzyczna opowieść o wielokulturowej, przedwojennej historii Limanowej. Przez niemal 400 lat Chrześcijanie i Żydzi wspólnie tworzyli galicyjskie miasteczko, o czym rzadko się już dziś pamięta. Społeczność żydowska w Limanowej nigdy się nie odrodziła, pozostały po niej jedynie nieliczne pamiątki. Jedną z nich są nuty znalezione w starym fortepianie, prawdopodobnie pochodzące ze zbiorów limanowskiego żydowskiego muzyka Salomona Susskinda. To właśnie odnalezione wśród nich melodie przypomną o kolorowej przeszłości miasta, w którym przed wojną istniało kilka teatrów, orkiestr, kino, kwitło życie kulturalne otoczone muzyką.

Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w kasie kina Klaps od dnia 10 maja 2024 r., w godzinach pracy kina.

Wróć do góry