Deklaracja dostępności
Kultura

„Disturb the Silence” – w LDK odbył się wyjątkowy koncert, który zachwycił słuchaczy

23 maja Miasto Limanowa zostało porwane w wir dźwięków podczas wyjątkowego koncertu zatytułowanego „Disturb the Silence”. Wydarzenie to, zorganizowane w Limanowskim Domu Kultury przez Fundację Kalanter Agaty i Andrzeja Cieplińskich, przyciągnęło wielu miłośników muzyki, spragnionych niezapomnianych wrażeń.

W programie koncertu znalazły się autorskie opracowania melodii zapisanych w należących do Susskinda rękopisach, zeszytach nutowych nieznanych żydowskich uczniów z Limanowej, a także melodii granych przez rodzinę nowosądeckich muzyków – Goldbergerów. Wiele z nich, jak „Rebeka” czy temat z filmu „Dybuk” jest nam dziś dobrze znanych, ale przypominając o nich, przerywamy ciszę o ich niegdysiejszych wykonawcach.

„Disturb the Silence” to muzyczna opowieść o wielokulturowej, przedwojennej historii Limanowej. Przez niemal 400 lat Chrześcijanie i Żydzi wspólnie tworzyli galicyjskie miasteczko, o czym rzadko się już dziś pamięta. Społeczność żydowska w Limanowej nigdy się nie odrodziła, pozostały po niej jedynie nieliczne pamiątki. Jedną z nich są nuty znalezione w starym fortepianie, prawdopodobnie pochodzące ze zbiorów limanowskiego żydowskiego muzyka Salomona Susskinda. To właśnie odnalezione wśród nich melodie przypomną o kolorowej przeszłości miasta, w którym przed wojną istniało kilka teatrów, orkiestr, kino, kwitło życie kulturalne otoczone muzyką.

Wykonawcami koncertu byli wybitni polscy artyści młodego pokolenia: Andrzej Ciepliński (klarnet), Piotr Przedbora (gitara), Paweł Janas (akordeon) i Piotr Zimnik (kontrabas), na co dzień związani z Warszawą i Berlinem.

Wydarzenie otworzył Łukasz Połomski, który opowiedział o historii Żydów limanowskich i sądeckich z perspektywy dźwięków. Przedstawił muzyków oraz kompozytorów, którzy tworzyli na tym terenie, a których ślady można znaleźć na odnalezionych nutach. Dźwięki z tamtego świata, tak bardzo trudno dziś uchwytne, stały się kanwą do opowieści o sztetlu, którego już nie ma.

 

„Disturb the Silence” to koncert, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. Perfekcyjnie dopracowane melodie, wystawa i reakcje publiczności sprawiły, że było to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Dzisiejszy muzyczny wieczór udowodnił, że muzyka potrafi łączyć ludzi, przekraczać bariery i dostarczać niezapomnianych emocji.

Dla odbiorców „Disturb the Silence” stał się prawdziwym świętem dźwięków i wrażeń. To właśnie takie wydarzenia pokazują, że muzyka żyje i ma się dobrze, wciąż zaskakując i poruszając serca słuchaczy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Limanowa – Jolanta Juszkiewicz. Koncert został dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Współfinansowany został ze środków STOART – Związek Artystów Wykonawców. Partnerzy wydarzenia to Sądecki Sztetl oraz Limanowski Dom Kultury. Partnerzy medialni: Limanowa.in – Limanowski Portal Informacyjny oraz Echo Limanowskie. Sponsorzy: Grupa Uchacz.

(fot. Wojciech Grzędziński)

Galeria

Wróć do góry