Deklaracja dostępności
O mieście

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się powiatowa konferencja o depresji

W dniu 24 kwietnia 2024 roku miała miejsce wyjątkowa konferencja poświęcona tematyce depresji, zorganizowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej. Spotkanie zgromadziło szerokie grono słuchaczy: nauczycieli, pedagogów, psychologów i bibliotekarzy, a także osoby zainteresowane tematem, chcące poszerzyć swoją wiedzę na temat tej powszechnej i dotkliwej choroby psychicznej.
Prowadząca konferencję Joanna Michalik – Dyrektor Biblioteki przedstawiła prelegentów oraz wprowadziła w temat spotkania. Konferencja pt.: „Kiedy smutek jest chorobą… Depresja – ból duszy” była drugą odsłoną, w odpowiedzi na zgłaszane pytania i potrzeby czytelników, po ubiegłorocznej konferencji o tej tematyce. Prelegentami byli: Agnieszka Maruszczak, psycholog, psychoterapeuta, Tomasz Ubik – psycholog, filozof, ks. dr Jerzy Smoleń, psycholog, psychoonkolog oraz Marek Dudek, promotor zdrowego stylu życia, Górska Szkoła Rolnicza. Podczas wystąpień omówiono i poruszono takie zagadnienia jak: depresja nastolatka, nadużywanie telefonów, radość życia: skąd czerpać siły, jak budować pokój w sobie oraz wpływ jakości przewodu pokarmowego na funkcjonowanie psychiki ludzkiej.
Agnieszka Maruszczak, która jako pierwsza wystąpiła z tematem o depresji wśród nastolatków, zajmuje się młodzieżą w V Liceum w Krakowie i z własnego doświadczenia wie, jak powszechnym zjawiskiem jest depresja wśród młodych ludzi. Swoje wystąpienie opierała na praktycznych doświadczeniach i własnych obserwacjach, co było niezwykle cennym wkładem. Ukazała też zatrważające statystyki dotyczące ilości osób cierpiących na chorobę duszy i skutki pandemii, która wywarła bardzo negatywny wpływ na jakość życia społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Tomasz Ubik ukazał, jak powszechnym i poważnym problemem jest już globalne uzależnienie od smartfonów. Przedstawił alarmujący obraz uzależnienia oraz konkretne przykłady, które ilustrowały negatywne konsekwencje nadmiernego korzystania z telefonów. Wystąpienie skłoniło uczestników do refleksji nad własnymi nawykami oraz wpływem technologii na ich życie społeczne i emocjonalne.
Ksiądz dr Jerzy Smoleń podjął temat o radości, w kilkunastu konkretnych krokach ukazał tzw. złote zasady, które znacząco poprawią jakość życia i pomogą odnaleźć spokój w sobie i pokój wokół siebie. Proste rady, które każdy może wcielić w życie: więcej uśmiechu, mniej narzekania, aktywny wypoczynek, zdrowy egoizm, asertywność, są cennym lekarstwem i receptą na szczęśliwe życie i harmonię pomiędzy sobą a otaczającym nas światem.
Konferencję zamknął wykład pod tytułem „Wpływ jakości flory bakteryjnej jelit na produkcję neuroprzekaźników”, na którym prelegent Marek Dudek potwierdził powszechnie znaną tezę, że zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, zaczyna się w jelitach. mówione zostały badania dotyczące wpływu genetyki, traumatycznych doświadczeń oraz stresu na rozwój tej choroby psychicznej.
Najbardziej poruszającym momentem konferencji był jednak nacisk na to, że depresja dotyka każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.
Na zakończenie Joanna Michalik – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej wraz z Pauliną Ablewicz – kierownikiem Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej podziękowali wszystkim prelegentom za ich zaangażowanie i wysiłek w dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem. Słowa wdzięczności skierowali także do licznie zgromadzonych słuchaczy, podkreślili bardzo duże zainteresowanie tematem. Ukłon należy się także Piotrowi Szubrytowi, pracownikowi LDK za czuwanie nad techniczną stroną wydarzenia.
Konferencja stanowiła ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości społecznej na temat depresji. Ukazała powagę sytuacji i uwrażliwiła odbiorców na powszechność zagadnienia i uważność na najbliższych.

Galeria

Wróć do góry