Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

„IRAN. W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO OGNIA” – 10 maja w LDK odbędzie się spotkanie w cyklu „Wędrowanie na ekranie”

Limanowski Dom Kultury zaprasza do udziału w spotkaniach podróżniczych „Wędrowanie na ekranie”. Jest to niepowtarzalna okazja aby wysłuchać ciekawych opowieści o najodleglejszych krajach i obejrzeć zdjęcia ukazujące ich piękno oraz różnorodność. Kolejne spotkanie zatytułowane „IRAN. W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO OGNIA” odbędzie się 10 maja o godz. 18:00 w sali kameralnej LDK.

Gościem spotkania będzie Adam Olesiak – z pochodzenia Limanowianin, który na co dzień pracuje jako lekarz psychiatra, a po godzinach podróżuje i fotografuje. Podróżniczo szczególnie fascynują go kraje o surowym, oszczędnym krajobrazie, w szczególności kraje pustynne. Zwiedził już takie miejsca jak – Kirgistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Gruzja, Albania, Izrael, Turcja, Portugalia, Czarnogóra, Macedonia, Bułgaria, Rumunia, Iran, a na liście jego kolejnych celów jest wyprawa do Namibii i Patagonii. Uwielbia też wycieczki górskie – szczególnie wspomina trekkingi konne w górach Pamir i Tien-szan oraz zdobycie Araratu. Fotograficznie może się poszczycić wyróżnieniami w konkursach krajowych (jedno z jego zdjęć było drukowane w National Geographic Polska) i zagranicznych (Paryż, Tokio) oraz udziałem w wielu wystawach pokonkursowych (większość w Polsce, jedna w ZEA).

Twórczości pan Adama śledzić można poprzez:

– konto na instagramie – Instagram
– stronę internetową – Portfolio

Podczas piątkowego wydarzenia wysłuchać można będzie wyjątkowej opowieści o kraju, nazywanym przez historię kolebką ludzkiej cywilizacji.

Głównym tematem podróży Adama Olesiak do Iranu była próba dotarcia do „czcicieli ognia” – ludzi wciąż wyznających Zoroastrianizm – starą, perską religię monoteistyczną. Będzie więc oczywiście słowo o samym zoroastrianizmie – jego symbolice, podstawowych zasadach, elementach wspólnych z chrześcijaństwem. Dowiemy się też wielu informacji o zoroastriańskich obchodach noworocznych w środku lipca i paleniu ognisk na dachach domów. O tym jak ludzie żyli i żyją na pustyni przy ponad 40-stopniowych upałach. O tradycyjnym, piątkowym wypoczynku w Isfahanie – mieście, które wymyśliło grę w polo. O spaniu w namiocie na pustyni niedaleko Jazdu. O starych perskich siłowniach-świątyniach i obrzędzie o nazwie Zurkaneh. O obchodach szyickiego święta Ashura. O mieście Kandovan, w którym ludzie wciąż żyją w wykutych w skałach mieszkaniach. O sytuacji politycznej w Iranie – jak było kiedyś i jak jest dzisiaj. O tym czym skończyły się protesty Irańskich kobiet i o ich prawach i sytuacji społecznej. Przede wszystkim pan Adam opowie jednak o ludziach Iranu, których gościnność nie zna granic.

Limanowski Dom Kultury zaprasza!

Wstęp wolny.

Wróć do góry