Deklaracja dostępności
O mieście

„Terytorialsi do zadań specjalnych” – 9-dniowe zgrupowanie odbyło się w Limanowej

Taktyka działań snajperskich w górskich warunkach, broń wyborowa, drony i 40 godzinna obserwacja – strzelcy i snajperzy z 5 Mazowieckiej oraz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej połączyli siły podczas 9 – dniowego zgrupowania w Limanowej.

Grupa strzelców wyborowych i snajperów z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stale podnosi swoje umiejętności podczas kursów i zgrupowań. Aby prowadzone działania były jak najbardziej zbliżone do realnych warunków współczesnego pola walki przy ich organizacji wykorzystywane są wszelkie dostępne nowinki techniczne, nowoczesny sprzęt będący na wyposażeniu Brygad Obrony Tertorialnej, a także brane są pod uwagę wnioski płynące zza wschodniej granicy.

Tym razem sekcja strzelców 5 MBOT połączyła siły, wiedzę i doświadczenie z Terytorialsami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W dniach od 24 lutego do 3 marca kadra instruktorska 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego przeprowadziła na terenie Beskidu Wyspowego szkolenie strzelców wyborowych i snajperów. Dla Terytorialsów z Mazowsza była to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności w terenie górzystym, z kolei dla „gospodarzy” – to jeszcze lepsze poznanie swojego Stałego Rejonu Odpowiedzialności. Wiodącymi obszarami podczas zgrupowania było prowadzenie taktyki w terenie górzystym, wykorzystywanie bezzałogowców w obserwacji, stawianie zadań oraz prowadzenie rozpoznania.

Pierwszy dzień poświęcono na doskonalenie umiejętności strzeleckich z broni krótkiej i karabinków szturmowych.

–  W kolejnych dniach ćwiczyliśmy taktykę działań snajperskich w terenie lesistym i zabudowanym, które nie należały do najłatwiejszych. Pozwoliło nam to jednocześnie zweryfikować i uzupełnić wiedzę z zakresu budowy sprzętu, balistyki czy też zakładania stanowisk z wykorzystaniem trójnogów strzeleckich. Tego typu szkolenia, to również możliwość pracy przy użyciu różnego rodzaju sprzętu, np. dronów kategorii MINI, czy też termowizji połączonej z optyką broni wyborowej – informuje instruktor z 54blp.

Podsumowaniem zgrupowania było zadanie bojowe trwające ponad 40 godzin wykonywane na terenie powiatu limanowskiego, podczas którego żołnierze prowadzili obserwację wykorzystując środki elektronicznego, termowizyjnego i optycznego podglądu.

Podstawowym elementem bojowym w Wojskach Obrony Terytorialnej jest tzw. WSPANIAŁA DWUNASTKA, czyli 12 osobowa sekcja lekkiej piechoty. To zespół żołnierzy, z których każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie. Strzelcy wyborowi, którzy znajdują się w zespole stanowią ważne ogniwo na polu walki – prowadzą działania rozpoznawcze, odpowiadają za ubezpieczenie sekcji, są przy tym mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika.  Z kolei snajperzy działają samotnie albo w parze z obserwatorem. Przenikają na terytorium wroga, nierzadko jeszcze przed regularnymi oddziałami. W WOT snajperzy znajdują się na poziomie kompanii lekkiej piechoty.

(źródło: zespół prasowy 11MBOT)

 

Galeria

Wróć do góry