Deklaracja dostępności
Kultura

Spotkanie z Rafałem Skąpskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej

21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się spotkanie z Rafałem Skąpskim, który opracował 3 tomy wspomnień swojej babki Zofii z Odrowąż – Pieniążków Skąpskiej pt. ,,Dziwne jest serce kobiece’’. Wydarzenie odbyło się w ramach pierwszego w tym roku spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Seniora działającego przy bibliotece.

Rafał Skąpski to wieloletni wydawca, kierownik Państwowego Instytutu Wydawniczego, wiceprezes Polskiego Radia, wiceminister kultury, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, publicysta, autor słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Twórca w swoim wystąpieniu przytoczył historię swojej rodziny, wspomniał o jej najciekawszych przedstawicielach oraz przywołał miejsca z nią związane. A wszystkie te wspomnienia odżyły dzięki pracy nad pozostawionymi przez babkę autora pamiętnikom. Spuściznę tę stanowi dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów gęsto zapisanych, trudno czytelnym pismem. Wspomnienia to osiemdziesiąt lat życia Zofii Skąpskiej, spisane niemal dzień po dniu.

Rafał Skąpski podzielił wspomnienia na trzy części T. I Wspomnienia galicyjskie, T. II Wspomnienia z Pomorza i Hebdowa, T. III Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa oraz uzupełnił je wieloma przypisami i komentarzami. Z kart tych wspomnień wyłania się portret Zofii Skąpskiej jako osoby niezwykłej, wyrastającej nie tylko ponad miarę swoich czasów. Autorka interesuje się psychologią, filozofią, dużo czyta, zbiera pieśni ludowe, a także zajmuje się działalnością społeczną. Jest także utalentowaną pianistką, która występuje z publicznymi recitalami. Wspomnienia Zofii Skąpskiej uzyskały rekomendacje trzech wybitnych pisarzy: Józefa Hena, Wiesława Myśliwskiego i Eustachego Rylskiego.

Na zakończenie spotkania Klubowiczki miały okazję porozmawiać z autorem o jego pracy nad rękopisami babki oraz wysłuchać cennych rad dotyczących poszukiwań genealogicznych. Była także możliwość zakupu wspomnień Zofii Skąpskiej oraz zdobycie pamiątkowego wpisu autora opracowania tej publikacji.

Wróć do góry