Deklaracja dostępności
Kultura

Spotkanie z Michałem Wójcikiem i jego książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej

Popołudniową porą w czwartek 7 marca, w Sali Kameralnej LDK odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem, który promował książkę: „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883-1914. Instytucja i ludzie”. Wszystkich przywitała i gości przedstawiła Joanna Michalik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, która była także moderatorem spotkania.
Wydarzenie zgromadziło publiczność żywo zainteresowaną tematem. Michał Wójcik przedstawił sąd w Mszanie Dolnej na tle ówczesnych sądów Sądecczyzny. Omówił sądownictwo w Galicji, jego organizację, kancelarię. Wyjaśnił czy środowisko chłopskie miało swoich reprezentantów wśród sędziów i omówił znaczenie powstania sądu dla ówczesnej społeczności mszańskiej.
Autor opowiedział zgromadzonym, skąd nazwa „Cesarsko – Królewski Powiatowy” w odniesieniu do sądu i jak to możliwe, że powstał on właśnie w Mszanie Dolnej? Dalej omówił, jakimi sprawami się zajmował i jak wyglądał jego budynek. Kto nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, może przeczytać książkę, która od wczoraj jest do nabycia w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.
Na zakończenie warto przytoczyć recenzję dr. hab. Konrada Meusa, prof. UKEN, który jakże trafnie stwierdził, iż słuchacz otrzymał pełny obraz powstania i działalności Sądu Powiatowego w Mszanie Dolnej w latach 1883 – 1914 i to nie tylko w wymiarze organizacyjnym oraz jurysdykcyjnym, ale także z szerokim tłem aktywności jego sędziów w życiu publicznym zarówno miasta, jak i Galicji jako kraju koronnego monarchii.
W imieniu Organizatorów i autora MBP w Limanowej dziękuje uczestnikom spotkania za udział, aktywną dyskusję i zainteresowanie tematem.

Galeria

Wróć do góry