Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Specjalny seans filmowy w kinie „Klaps” w Limanowej w ramach Powiatowo – Miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W piątek 1 marca br. w Limanowej organizowane będą Powiatowo – Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Oficjalnym uroczystościom upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które odbędą się w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej oraz przy kwaterze wojennej na limanowskim cmentarzu parafialnym, towarzyszyć będą popołudniowe i wieczorne wydarzenia tematyczne w Limanowskim Domu Kultury. Zaplanowano m.in. prezentację wyposażenia i uzbrojenia wojskowego, a także wykład historyczny, który wygłosi dr Jarosław Szarek – Dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
O godzinie 18:00 w kinie „Klaps” w Limanowej odbędzie się bezpłatna projekcja polskiego filmu biograficznego „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.
Dramat wojenny z 2023 r. opowiada o losach rotmistrza Witolda Pileckiego(1901 – 1948) – bohaterskiego Żołnierza Armii Krajowej, który z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie organizuje konspiracyjny ruch oporu AK. Po wielu dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, mające być próbą poinformowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach wojennych. Rotmistrz Witold Pilecki bierze także udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski, aresztowany przez władze komunistyczne, jest bestialsko przesłuchiwany i ostatecznie, pod pretekstem szpiegostwa, skazany na karę śmierci. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.W filmie występują m.in. Antoni Pawlicki, Karol Wróblewski, Mariusz Jakus, Paulina Chapko, Paweł Paprocki oraz Przemysław Wyszyński.
Wstęp na seans jest wolny. Serdecznie zapraszamy!
Wróć do góry