Deklaracja dostępności
O mieście

Informacje o mieście – powstanie skrzyżowań z ruchem okrężnym

W związku z mijającą kadencją kontynuujemy cykl informacji na temat głównych zadań inwestycyjnych, które udało się zrealizować na terenie Miasta Limanowa w ciągu ostatnich lat. Zadania te wykonane zostały z myślą o mieszkańcach, by w naszym mieście żyło się lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Informacje dotyczące głównych inwestycji pojawiają się dwa razy w tygodniu  – we wtorki i w piątki.

Pierwsza informacja zamieszczona została 20 lutego i dotyczyła budowa parkingów na terenie miasta – zobacz TUTAJ .Teraz zachęcamy do zapoznania się z tematem dotyczącym powstałych na terenie miasta skrzyżowań z ruchem okrężnym.

W latach 2011 – 2023 przebudowano  9 skrzyżowań dróg na terenie miasta, w miejscu których powstały ronda poprawiające bezpieczeństwo i przepustowość.

Miasto samodzielnie wykonało ronda na skrzyżowaniu ulic:

Targowej, Matki Boskiej Bolesnej i Moniuszki
Kopernika i Targowej
Grunwaldzkiej, Br. Czecha i Wł. Sikorskiego
Jordana i Spacerowej

Wspólnie ze Starostwem Powiatowym wykonano rondo na skrzyżowaniu ulic:

J. Marka i Z. Augusta
Z.Augusta i Żwirki Wigury

We współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich wykonano rondo na skrzyżowaniu ulic Tarnowskiej i Łososińskiej:

Wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wykonano ronda na skrzyżowaniu ulic:

Piłsudskiego, Witosa, Krakowskiej i Lipowej
Jana Pawła II, Piłsudskiego, Kopernika i Kolejowej

Rondo w ciągu drogi krajowej nr 28, obejmujące wloty ulic: Jana Pawła II, Piłsudskiego, Kopernika i Kolejowej oddano do użytku w październiku 2021 roku. Prace związane z powstaniem ronda trwały od kwietnia do października 2021 roku. Jako inwestor zastępczy miasto przygotowało dokumentację projektową, projekt budowlany i wykonawczy, uzyskało pozwolenie na budowę, nabywało nieruchomości i przeprowadziło postępowanie przetargowe, natomiast koszt budowy, który wyniósł ponad 3,7 mln zł, sfinansowała GDDKiA.

Inwestycja wpłynęła na bezpieczeństwo kierujących, gdyż na wcześniej istniejącym skrzyżowaniu często dochodziło do kolizji i wypadków – kierowcy często nie zauważali znaku STOP, który obowiązywał pojazdy jadące z ulicy Piłsudskiego, w kierunku ulicy Kopernika.

Obecnie rozpoczęły się roboty związane z budową ronda na ul. W. Sikorskiego, gdzie powstaje połączenie  ul. W. Sikorskiego z ul. J. Marka przy ZUS. Budowa mostu – połączenia ul. W. Sikorskiego z ul. J. Marka – wraz z trwającą przebudową dróg jest największym zadaniem drogowym realizowanym w ramach pozyskanych przez Miasto Limanowa środków z funduszu „Polski Ład” w kwocie 30 mln zł.

Przed nami inwestycja związana z rozbudową skrzyżowania przy ul. Z.Augusta. Projekt rozbudowy skrzyżowania, gdzie powstanie rondo obejmujące wloty ulic: T.Kościuszki i Z.Augusta opracowany ma zostać do sierpnia 2024 r.

Galeria

Wróć do góry