Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Ferie Zimowe w Limanowskim Domu Kultury – ruszyły zapisy

Limanowski Dom Kultury zaprasza do udziału w ciekawych i inspirujących warsztatach feryjnych dla dzieci i młodzieży, organizowanych przez Limanowski Dom Kultury pod nazwą „Ferie zimowe w Limanowskim Domu Kultury”. W tym roku przygotowana została bogata paleta warsztatów, dostosowanych do różnych zainteresowań i wieku uczestników – m.in. zajęcia i warsztaty pszczelarskie, ceramiczne, sensoryczne, sensoplastyka, shibori, japońskie, hiszpańskie, indyjskie, krawieckie oraz kreatywne i plastyczne, które łączą w sobie elementy zabawy i twórczej animacji wolnego czasu. Zachęcamy do zapoznania się z  ofertą LDK oraz do zapisów, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Niech tegoroczne ferie zimowe będą czasem inspiracji i rozwijania pasji!

Zapisów na warsztaty można dokonać osobiście w sekretariacie LDK przy ul. Bronisława Czecha 4, telefonicznie pod numerem: 18 /337 16 03 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00, w terminie od dnia 22 stycznia do dnia 7 lutego 2024 roku.

Należy pamiętać, że dokonując zapisu drogą telefoniczną należy bezwzględnie wypełnić kartę uczestnika zajęć i dostarczyć ją na pierwsze spotkanie.

Poza godzinami pracy można dokonać zgłoszenia mailowo na adres: biuro@ldk.limanowa.pl. W przypadku dokonywania zgłoszenia drogą mailową jest ono dopuszczalne tylko i wyłącznie w formie przesłanego skanu czytelnie wypełnionej i podpisanej własnoręcznym podpisem karty uczestnika w zajęciach!

Płatności za warsztaty dokonuje się z góry na rachunek bankowy Limanowskiego Domu Kultury:
54 8804 0000 0000 0024 5906 0001

W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko uczestnika oraz nazwę warsztatów.

Po dokonaniu przelewu bardzo prosimy o przesłanie dowodu opłacenia na adres mailowy: biuro@ldk.limanowa.pl

Wszystkie zajęcia realizowane będą w siedzibie Organizatora.

Przed wypełnieniem karty uczestnika należy zapoznać się z regulaminem zajęć!

REGULAMIN ZAJĘĆ znajduje się TUTAJ

KARTA UCZESTNIKA ZAJĘĆ – do pobrania TUTAJ

Koszt uczestnictwa 30,00 zł/ jedne zajęcia
Koszt obejmuje wszelkie potrzebne materiały i narzędzia.
Wszystkie prace wykonane na warsztatach są własnością ich autorów.

WARSZTATY PSZCZELARSKIE
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z praca pszczelarza, poznają jego strój, sprzęty, budowę ula oraz dowiedzą czym na co dzień zajmują się pracowite pszczoły i dlaczego są tak ważne. Własnoręcznie wykonają pachnące, 100% naturalne świece z płatów węzy pszczelej (naturalny wosk). Słoiczek miodu oraz imienny Certyfikat Młodego Pszczelarza – GRATIS!

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 12.02.2024  /poniedziałek/ – dzieci od lat 4+, młodzież, godz. 9:30 – 11:00
 • Grupa II: 16.02.2024 /piątek/ – dzieci od lat 4+, młodzież, godz. 9:30 – 11:00

Instruktor: Marek Wojtas Pasieka „Pszczółka” z Męciny

WARSZTATY CERAMICZNE „MOZAIKOWA PODKŁADKA”
Uczestnicy wykorzystując szkiełka, płytki, kamyki i koraliki wykonają wielobarwne mozaikowe podkładki pod kubek lub świeczki.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 12.02.2024  /poniedziałek/ – dzieci od lat 8+, młodzież, godz. 12:00 – 14:00
 • Grupa II: 19.02.2024 /poniedziałek/ – dzieci od lat 8+, młodzież, godz. 12:00 – 14:00

Instruktor: Monika Pychyrek z Pracowni Artami. Więcej informacji o pracowni można znaleźć na stronie: http://www.artami.pl

ZAJĘCIA SENSORYCZNE
Zajęcia to uczenie dziecka odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe. Dziecko podczas kontrolowanej zabawy uczy się jak porządkować i organizować różnorodne bodźce docierające do niego za pośrednictwem różnych zmysłów. Terapia sensoryczna poprawia też zdolność koncentracji u dziecka. Uczy się ono przez dłuższy czas skupiać uwagę na wykonywaniu jednej czynności, przestaje się rozpraszać. Na zajęciach będziemy bawić się zabawkami o różnych fakturach i kolorach oraz lepienie figurek z masy plastycznej.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 13.02.2024  /wtorek/ – dzieci 2-7 lat, godz. 8:30 – 9:15
 •  Grupa II: 22.02.2024  /czwartek/ – dzieci 2-7 lat, godz. 8:30 – 9:15

Instruktor: Róża Ryż – animatorka inspirujących zabaw, zajęć z sensoryki i sensoplastyki, instruktor warsztatów cukierniczych oraz eksperymentów chemicznych.

ZAJĘCIA SENSOPLASTYCZNE
Sensoplastyka to wspieranie wszystkich zmysłów, rozwijanie kreatywnego myślenia. Wspólna zabawa, podczas której uczymy się być ze sobą, komunikować się, rozwiązywać problemy, a co najważniejsze cieszyć się wspólnymi chwilami. Pomysły na kreatywną zabawę opierają się na wykorzystaniu produktów i barwników spożywczych, które są bezpieczne dla dzieci. Podczas zajęć sensoplastycznych będziemy bawić się kolorowym ryżem, kaszą, fasolą i makaronem o różnych konsystencjach, kolorach i kształtach, tworzyć z produktów sypkich masy przy użyciu jogurtu lub wody, a także mieszać, przesypywać, lepić, wałkować, zgniatać, malować palcami.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 14.02.2024  /środa/ – dzieci 1+, młodzież, godz. 8:30 – 9:15
 • Grupa II: 23.02.2024  /piątek/ – dzieci 1+, młodzież, godz. 8:30 – 9:15

Instruktor: Róża Ryż – animatorka inspirujących zabaw, zajęć z sensoryki i sensoplastyki, instruktor warsztatów cukierniczych oraz eksperymentów chemicznych.

ZAJĘCIA SHIBORI. „MÓJ STYLOWY PODKOSZULEK”
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z japońską techniką barwienia tkanin, w której wzory na materiale uzyskuje się poprzez jego owijanie, składanie i marszczenie. Słowo „shibori” po japońsku znaczy „skręcać”, „ściskać”. Podczas zajęć omówimy sposoby i rodzaje farbowania tkanin. Dowiemy się, jakie  barwniki można stosować i jakie są efekty ich użycia, przygotujemy tkaninę do uzyskania oryginalnych i pięknych wzorów. Uczestnicy zafarbują metoda shibori swój własny stylowy podkoszulek, który zabiorą za sobą.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 13.02.2024  /wtorek/ – dzieci 7+, młodzież, godz. 9:30 – 11:30
 • Grupa II: 20.02.2024 /wtorek/ – dzieci 7+, młodzież, godz. 9:30 – 11:30

Instruktor: Anna Filipek-Józefiak – artysta plastyk, projektantka mody i kostiumów okolicznościowych.

ZAJĘCIA KRAWIECKIE ”MOJA PODUSZKA”
W trakcie zajęć dzieci uszyją na maszynie – stębnówce i owerloku własnoręcznie zaprojektowana poduszkę o wymiarach 30/30 cm, którą wyprasują  i zabiorą ze sobą do domu

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 13.02.2024  /wtorek/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 11:30 – 13:00
 • Grupa II: 20.02.2024 /wtorek/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 11:30 – 13:00

Instruktor: Anna Filipek-Józefiak – artysta plastyk, projektantka mody i kostiumów okolicznościowych

WARSZTATY HISZPAŃSKIE
Podczas warsztatów zabierzemy Was do bardzo słonecznego kraju skąd pochodzą pomidory. Dowiemy się czy Krzysztof Kolumb odkrył tylko Amerykę, kim był Antonio Gaudi i dlaczego wymyślił „dziwne” ławki.  Pojedziemy do Barcelony by podziwiać kolorowe mozaiki i domy Gaudiego, które wyglądają jak z bajki. Dowiemy się co to azulejos, paella, churros oraz skąd wzięła się nazwa chuppa chups i co mają wspólnego lizaki ze słynnym artysta Salvadorem Dali. Na koniec każdy samodzielnie wykona portret techniką Pablo Picasso oraz barcelońską salamandrę niczym sam Gaudi.
Harmonogram zajęć:

 •  Grupa I: 14.02.2024  /środa/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 9:30 – 11:00

Instruktor: Robert Maciąg – pedagog specjalny, laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic, autor książek podróżniczych i nie tylko. Więcej o warsztatach na: https://www.etnowarsztaty.pl

WARSZTATY JAPOŃSKIE
Dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni” i co to jest Hanami? Dlaczego tak mało wiemy o tej kulturze i skąd się wzięły „japonki„ Jak szybko jeżdżą japońskie pociągi i czy Polacy mają swoje własne origami? (Na te i na kilka innych pytań znajdziemy odpowiedzi w trakcie warsztatów japońskich. W międzyczasie napijemy się białej herbaty, nauczymy się jeść pałeczkami, nauczymy się pisać kilka prostych słów kilku a na koniec, namalujemy kwitnące, wiśniowe drzewo palcami lub plastikowymi butelkami.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 14.02.2024  /środa/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 11:15 – 12:45

Instruktor: Robert Maciąg – pedagog specjalny, laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic, autor książek podróżniczych i nie tylko. Więcej o warsztatach na: https://www.etnowarsztaty.pl

WARSZTATY INDYJSKIE
Dzięki naszym warsztatom o Indiach dowiemy się czym jest sari, czym bindi, co oznacza masala i jak po hindusku powiedzieć kilka słów. Dlaczego krowy są święte i czym na prawdę jest joga. No i dlaczego prawdziwy Hindus ma tak wspaniałe wąsy. W trakcie warsztatów dzieci uczą się robić hinduską herbatkę, smakują i wąchają przyprawy, poznają kilka odmian ryżu, grają w gittę, lub Laukata Kati i próbują sił w mehendi – ślubnych tatuażach.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 15.02.2024  /czwartek/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 9:30 – 11:00

Instruktor: Robert Maciąg – pedagog specjalny, laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic, autor książek podróżniczych i nie tylko. Więcej o warsztatach na: https://www.etnowarsztaty.pl

WARSZTATY INDYJSKIEGO BLOCKPRINTINGU
W trakcie warsztatu, do dyspozycji uczestników będzie ponad 100 oryginalnych pieczęci indyjskich oraz kilkadziesiąt zrobionych wg indyjskich wzorów. Robimy torby lub obrusiki. Uczymy się dlaczego pośpiech jest waszym największym wrogiem, ile pieczęci trzeba wykonać by zrobić trójkolorowy wzór i dlaczego w Indiach ręcznie robione tkaniny są tak pożądane.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 15.02.2024  /czwartek/ – dzieci 9+, młodzież, godz. 11:15 – 12:45

Instruktor: Robert Maciąg – pedagog specjalny, laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic, autor książek podróżniczych i nie tylko. Więcej o warsztatach na: https://www.etnowarsztaty.pl

ZAJĘCIA KREATYWNE
Zajęcia, które łączą w sobie kreatywność w dziedzinie plastycznej z radosnymi zabawami ruchowymi, tworząc niezapomniane doświadczenie dla młodszych uczestników.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 16.02.2024 /piątek/ – dzieci 6+, młodzież, godz. 11:00 – 13:00 – anioł opiekun (eko materiały), malowanie makiem, zabawa kreatywna, zabawy ruchowe;
 • Grupa II:  21.02.2024 /środa/ – dzieci 6+, młodzież, godz. 9:30 – 11:00 – malowanie intuicyjne, tworzenie własnej mandali, zabawy ruchowe;
 •  Grupa III:  23.02.2024 /piątek/ – dzieci 6+, młodzież, godz. 11:00- 13:00-  serduszkowa girlanda, porcelanowe serce, zabawy ruchowe.

Instruktor: Jolanta Biedroń – uzdolniona malarka i rzeźbiarka. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Sztuką fascynuje się od najmłodszych lat.  Ukończyła szkolenie I i II stopnia arteterapii i treningu twórczości  w Pracowni Psychoedukacji i Terapii w Bielsku Białej (2006). W latach 2005-2006 prowadziła zajęcia teatralne dla dzieci w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii „Kontakt” w Cieszynie. Zajmuje się również malarstwem olejnym, grafiką, rzeźbą i rysunkiem suchymi pastelami, tworząc  pejzaże i własne kompozycje układające się w przekaz zgodny z wyobrażeniem artystki.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty artystyczne, które skoncentrowane są na rozwijaniu wyobraźni oraz umiejętności plastycznych. W trakcie zajęć zapoznamy się z różnorodnymi technikami malarskimi, rysunkowymi oraz pracami przestrzennymi, rzeźbami i modelunkami.

Harmonogram zajęć:

 • Grupa I: 19.02.2024 /poniedziałek/ – dzieci 8+, młodzież, godz. 10:30 – 12:00 – obraz z wełny czesankowej
 • Grupa II:  21.02.2024 /środa/ – dzieci 8+, młodzież, godz. 12:30 – 14:00 – malowanie na firanie
 • Grupa III:  22.02.2024 /czwartek/ – dzieci 8+, młodzież, godz. 10:30- 12:00 – malowanie farbami akrylowymi – martwa natura
 • Grupa IV: 23.02.2024 /piątek/ – dzieci 8+, młodzież, godz. 9:30 -11:00 – piankolinowa ramka

Instruktor: Zofia Ślezak – instruktor plastyk LDK, absolwentka Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu na kierunku: Renowacja elementów architektury. Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Psychologii i Nauk Humanistycznych o kierunku: Pedagogika.

Wróć do góry