Deklaracja dostępności
Edukacja
.cls-1{fill:none;stroke:#000;stroke-linecap:round;stroke-linejoin:round;stroke-width:1.5px;}

„Lekcje o finansach” w Szkole Podstawowej nr 3 – wycieczka do Warszawy

W dniach 13-14 grudnia 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Szkoła uczestniczyła w projekcie Ministerstwa Finansów ,,Lekcje o finansach”, dlatego też uzyskała dofinansowanie do wyjazdu. Uczestnikami wycieczki było 47 uczniów z klasy 7a i 8b wraz z opiekunami.

Program wycieczki zakładał zwiedzanie dwóch instytucji zajmujących się finansami. Młodzież wybrała Giełdę Papierów Wartościowych oraz Sejm. W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie zwiedzili warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Po siedzibie oprowadzała ich pani przewodnik, która ze szczegółami opowiedziała o powstaniu instytucji. Przedstawiła jej specyfikę i aktywności, którymi się zajmuje. Młodzież obejrzała dedykowane jej filmy i wzięła udział w lekcji tematycznej dotyczącej wpływu giełdy na gospodarkę i jej działalności. Przewodnik zapoznała młodzież z aplikacją mobilną GPW – dotyczącą notowań z warszawskiej Giełdy, którą uczniowie mogą zainstalować w swoich telefonach i śledzić notowania, dane oraz statystki GPW. Zainteresowała ich grą Sigg- projektem edukacyjnym, który w praktyczny, ale i bezpieczny sposób uczy inwestowania na giełdzie. Jego celem jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy. Po wizycie w GPW uczniowie udali się na spacer po warszawskiej Starówce. Młodzież miała okazję zobaczyć Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pałac pod Blachą, Barbakan oraz malownicze kamienice pochodzące z XV-XX wieku. Kolejnym punktem zwiedzania był Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

Wieczorem uczniowie wybrali się na spacer wśród najwyższych wieżowców stolicy, będących siedzibami europejskich korporacji finansowych.

Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od spaceru po warszawskich Łazienkach, jednak najważniejszym punktem tego dnia była wizyta w sejmie. Młodzież przeszła trasę podziemnym korytarzem, gdzie obejrzała wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Tam pani przewodnik zapoznała ich z wieloma istotnymi faktami dotyczącymi sejmu oraz całego społeczeństwa. Zaznajomiła  z obowiązkami i prawami parlamentarzystów oraz funkcjonowaniem sejmu. Uczniowie mieli możliwość przespacerować się holem głównym, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obejrzeli również gablotę z laskami marszałkowskimi.  Następie zwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu. Wysłuchali prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Koordynatorki projektu: Joanna Węglowska – Golonka oraz Zofia Wąs dziękują:

– za poddanie pomysłu i wsparcie na każdym etapie Dyrekcji szkoły
– za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć lekcyjnych: pracownikom Banku Spółdzielczego w Limanowej, Kierownik Zespołu Marketingu i Wsparcia Sprzedaży – Sabinie Załupskiej oraz Wojciechowi Grzegorzkowi – Dyrektorowi oddziału Banku w Limanowej, Annie Mieczkowskiej – koordynator do spraw komunikacji społecznej i edukacji z oddziału ZUS w Nowym Sączu, Kierownikowi Działu Bogusławowi Danielowi oraz Zastępcy Naczelnika US w Limanowej , a także Przemysławowi Lizakowi,
– za organizację wizyty w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej – Poseł na Sejm RP Urszuli Nowogórskiej,
– za merytoryczną i rzetelną pomoc na etapie składania wniosku – Kamili Bębenek Inspektorowi Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych,
– za wszelką pomoc w realizacji projektu – rodzicom swoich wychowanków oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do finalizacji wyjazdu.
– za doskonałą organizację wycieczki – Dariuszowi Bielakowi właścicielowi biura podróży Bielak Active,
– za bezpieczny i komfortowy przejazd –  Pawłowi Cieślikowi właścicielowi Turystyka Cieślik.

Dofinansowano ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, których dysponentem jest Minister Finansów

Galeria

Wróć do góry