Deklaracja dostępności
Kultura

Znamy zwycięzców 49. LIMANOWSKIEJ SŁAZY

W niedzielę 19 listopada zakończył się 49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. Zanim szerzej podsumowane zostaną cztery dni festiwalowych zmagań, przedstawiamy protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej:

 

PROTOKÓŁ
posiedzenia Komisji Konsultantów
49. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 15–19 listopada 2023 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
2. Michalina Wojtas – choreograf
3. Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
4. dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog
5. Benedykt Kafel – etnograf
po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 118 punktów programu, w których uczestniczyły 941 osób w tym:
– 20 zespołów regionalnych, w tym 13 dorosłych i 7 dziecięcych,
– 3 grupy regionalne,
– 19 muzyk: 11 dorosłych, 5 młodzieżowych i 3 dziecięce;
– 26 instrumentalistów: 6 dorosłych, 3 młodzieży i 17 dzieci;
– 1 multiinstrumentalista dorosły;
– 13 śpiewaków solistów: 9 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
– 13 grup śpiewaczych
– 16 gawędziarzy: 12 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
– 7 mistrzów z uczniami
— postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł otrzymuje zespół ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1500 zł otrzymują: Zespoły Regionalne: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego z Przyszowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują Zespoły Regionalne: GORCE z Kamienicy, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i JURKOWIANIE z Jurkowa.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 1000 zł otrzymują Zespoły Regionalne: KIJOM WORCI z Pisarzowej, DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WILKOWICANIE z Wilkowiska i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł otrzymują: Zespół Regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy i Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł otrzymują Zespoły Regionalne: MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic, ZASADNIOKI z Zasadnego i MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł otrzymują Zespoły Regionalne DOLINA SŁOMKI ze Stronia i MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska.

GRUPY REGIONALNE

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł otrzymują: KGW Pasierbiec i SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje KGW Łososina Górna.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: muzyka zespołu PNIOKI z Sadku-Kostrzy, MUZYKA ZE STRZESZYC, Rodzinna Kapela KOŚCIELNIOKI z Olszówki i muzyka Zespołu SŁOPNICKI ZBYRCOK.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują muzyki: PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego i STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują muzyki: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, KAPELA Z JANOWIC, SŁOPNICZANIE i LIMANOWIANIE.

Wyróżnienie w wysokości 200 zł otrzymuje MUZYKA Z WILKOWISKA.

Młodzież

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: OLSZOWIANIE z Olszówki i MUZYKA ZE SECHNEJ.

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego.

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje muzyka SŁOPNICZANKI ze Słopnic.

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.Dzieci

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje muzyka MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymują muzyki MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic i OLSZOWIANIE z Olszówki.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 180 zł otrzymują: Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce), Sara Kurek z Wilkowiska  (skrzypce) i Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki).

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Aleksandra Śliwa ze Słopnic (skrzypce).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują grający na skrzypcach: Patryk Szewczyk z Dobrej i Iwona Cichoń z Łukowicy.

MULTIINSTRUMENTALISTA

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymuje: Gabriela Hojda z Limanowej i Emilia Joniec z Wilczyc.

Wyróżnienie otrzymuje Sandra Kamińska z Mszany Górnej.

Dzieci

Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca Osobowość Artystyczna” otrzymuje Julia Wilk z Przyszowej.

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Zuzanna Frys z Sadku-Kostrzy, Kamila Bieniek z Kamienicy i Iga Mastalerz ze Starej Wsi.

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Weronika Florek ze Słopnic, Maja Gontarska z Jodłownika, Julia Węglarz z Łętowego, Lena Lach z Jodłownika i Sonia Jarosz z Łostówki.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Emilia Grzyb z Jodłownika, Martyna Krzanik z Łętowego i Anna Dawiec z Lubomierza.

Cztery wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymują: Iga Sobczak z Wilkowiska, Emilia Wąchała z Lubomierza, Julia Dorczak z Mszany Dolnej i Julia Grabiec z Łętowego.

Martyna Ślusarczyk nie została sklasyfikowana, ponieważ wystąpiła w dwóch innych kategoriach.

ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Magdalena Dudek z Makowicy i Mariola Lorek z Przyszowej.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Krzysztof Kubisz ze Skrzydlnej i Wiesław Sadkiewicz ze Skrzydlnej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Roksana Frączek z Pisarzowej i Joanna Adamczyk ze Stronia.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Zenona Zając ze Skrzydlnej i Maria Nawara z Olszówki.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Zofia Opyd z Kamienicy.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: Milena Rucińska ze Szczawy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Jan Podgórny ze Słopnic i Anna Gorczowska z Zasadnego.

GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze zespołu GORCE z Kamienicy i MSZANICANKI z Mszany Dolnej oraz męska grupa śpiewacza KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują żeńskie grupy śpiewacze: SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, PRZYSZOWIANKI z Przyszowej, KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej i Grupa Śpiewacza „TRADYCJA” z Męciny.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 140 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze: KGW Łososina Górna, SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic, KGW Pasierbiec.

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł otrzymują: żeńska grupa śpiewacza PRZENOSZANKI z Przenoszy i męska grupa śpiewacza z zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej.

Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje: męska grupa śpiewacza z KGW Olszówka.

GAWĘDZIARZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic, Jan Lorek z Przyszowej i Karolina Gromala z Zarzecza.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Agata Kwit z Jastrzębia, Bogusław Nawara z Poręby Wielkiej i Monika Cepielik z Kamienicy.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Mateusz Cepielik z Kamienicy, Artur Cudek ze Skrzydlnej, Krzysztof Kunicki ze Stronia i Andrzej Ciężadlik z Mszany Dolnej.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Norbert Grzyb z Kasinki Małej i Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Łucja Wojtas z Kamienicy.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Olga Marcisz z Zasadnego.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Krystian Krzemiński ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kamil Tęczar z Łętowego.

MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują; Joanna Ociepka z uczennicą Leną Kalisz (skrzypce) oraz Bogusław Nawara z uczniem Filipem Nawarą (skrzypce).

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 130 zł otrzymują: Agnieszka Curzydło-Podgórny ze Słopnic z uczennicą Mileną Franczak (śpiew), Katarzyna Kret z uczennicami Justyną Paczuską (śpiew), Katarzyną Kowalczyk (skrzypce), Julią Cichańską (skrzypce) oraz Tomasz Król ze Starej Wsi z uczniem Patrykiem Królem (trąbka).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 110 zł otrzymują: Daria Cudek ze Skrzydlnej z uczennicą Esterą Opiołą (śpiew) oraz Aleksandra Wąchała z Lubomierza z uczennicą Leną Łabuz (skrzypce).

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2024 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SŁOPNICZANIE ze Słopnic oraz ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2024 r. Komisja kwalifikuje Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Na 58. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja kwalifikuje: gawędziarkę Karolinę Gromalę z Kamienicy i gawędziarzy Mariana Janika ze Słopnic i Jana Lorka z Przyszowej; w kategorii instrumentalistów: Sarę Kurek z Wilkowiska (skrzypce), Jakuba Drabika z Kamienicy (skrzypce) i Wojciecha Kaletę z Mszany Dolnej (złóbcoki); w kategorii śpiewaków: Barbarę Stożek z Mszany Dolnej, Magdalenę Dudek z Makowicy i Mariolę Lorek z Przyszowej; w kategorii grup śpiewaczych: żeńskie grupy śpiewacze GORCE z Kamienicy, MSZANICANKI z Mszany Dolnej i męską grupę śpiewaczą KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to przedsięwzięcie wyjątkowe, które od kilkudziesięciu lat skutecznie aktywizuje cały ruch folklorystyczny z kilku subregionów lachowskich i góralskich w ramach jednego powiatu limanowskiego. Wieloletnie zmagania konkursowe oraz wysiłek włożony w różnorakie szkolenia i doskonalenia przy okazji tego projektu nie tylko ożywiły ten ruch, ale rozbudziły spore nim zainteresowanie. Powiększające się z roku na rok grono uczestników festiwalu oraz utrzymujący się od kilku lat wysoki poziom merytoryczno-artystyczny konkursu to widoczny owoc tego wysiłku. Cieszy nas również dążenie młodych uczestników Słazy do sięgania zarówno w warstwie repertuarowej, jak i manierze wykonawczej do źródeł swoich ojców i dziadów, którzy uczestniczyli w pierwszych edycjach tego festiwalu, a także podejmowanie kwerend w różnorakich zbiorach archiwalnych. Daje to gwarancję przetrwania tradycji kulturowych Ziemi Limanowskiej.
W przededniu złotego jubileuszu Festiwalu życzymy jego organizatorom wielu następnych udanych edycji konkursu, życzliwych jak dotąd Włodarzy, hojnych sponsorów, a wszystkim uczestnikom kolejnych pomysłów, zdrowia i wytrwałości.

Dziękujemy Władzom Samorządowym za patronat, obecność na koncertach i finansowe wspieranie organizacji „Limanowskiej Słazy”.
Wyrazy podziękowania kierujemy do Organizatorów w osobie Pani Dyrektor Magdaleny Szczygieł-Smagi i Pracowników Limanowskiego Domu Kultury. Bez ich zaangażowania to tak ważne dla środowiska entuzjastów kultury tradycyjnej wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
Trudno także wyobrazić sobie „Limanowską Słazę” bez Pana Mariana Wójtowicza, od wielu lat prowadzącego prezentacje konkursowe z życzliwością i niepowtarzalnym humorem.

Dziękujemy za ufundowanie nagród (w łącznej kwocie 38 510 tys. zł) dla laureatów 49. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA”:

– Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Starostwu Powiatowemu w Limanowej

– Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (5 tys. zł)

– Limanowskiemu Domowi Kultury

– oraz sponsorom: Fundacji Warbud – Warto pomagać, Bankowi Spółdzielczemu w Limanowej, firmie PBM Sułkowscy Sp.J., firmie Limbudex, firmie Kulinar, firmie Gold-Drop, firmie Łomzik, firmie Laskopol, firmie budowlanej Gurgul i firmie Electrical.

Wszystkie nagrodzone zespoły oprócz nagród pieniężnych otrzymują również okolicznościowe upominki.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Wróć do góry