Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wernisaż wystawy pt. ,,Pędzlem, Dłutem, Sercem’’ 9 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Limanowski Dom Kultury zapraszają na wystawę pt. ,,Pędzlem, Dłutem, Sercem’’, której wernisaż odbędzie się w czwartek 9 listopada o godzinie 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki.

Podczas wystawy będzie prezentowane malarstwo i rzeźba. Zgromadzone na wystawie prace, powstałe z potrzeby serca, nawiązują do bogactwa rodzimych tradycji i kultury. W wystawie udział bierze pięciu artystów: Maria Hebda, Krzysztof Kuczaj, Jakub Puchal, Władysław Raczek, którzy posiadają bogaty dorobek twórczy. Bohaterów wystawy różni technika artystyczna, poziom wrażliwości i ekspresja, łączy natomiast znawstwo kultury regionu i pasja twórcza. Dlatego wszystkie zgromadzone na wystawie prace są niepowtarzalne i mają w sobie cząstkę limanowskiej duszy, wymownie więc towarzyszyć będą „Limanowskiej Słazie”.

Maria Hebda – malarstwo

Pochodzi z rodziny rolniczej o korzeniach patriotycznych i artystycznych. Posiada wykształcenie średnie, ekonomiczne. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowania pięknem przyrody, wokalem i odznaczała się dużą pracowitością. W 1973 roku ukończyła szkołę hafciarstwa i innych sztuk ręcznych w Zakopanem im. H. Modrzejewskiej. Zajmuje się malarstwem olejnym. Tematyka prac jest różnorodna: krajobrazy, ludzie, zwierzęta, architektura.

Krzysztof Kuczaj – malarstwo

Absolwent inżynierii środowiska Sądeckiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Malarstwem zajmuje się hobbystycznie. Jego inspiracją stał się lokalny twórca – Tadeusz Wróbel. Pierwsze obrazy malował pod czujnym okiem brata, który wcześniej zajął się malowaniem. Najczęściej w swych pracach utrwala okoliczne pejzaże.

Jakub Puchal – rzeźba

Z wykształcenia stolarz. Na jego zainteresowanie rzeźbą istotny wpływ wywarł żmiącki artysta-rzeźbiarz Tadeusz Augustyn. W sztuce rzeźbienia jest samoukiem. Rzeźbi w drewnie świątki, scenki rodzajowe i postaci ludowe. Jego prace znajdują się u kolekcjonerów sztuki w Polsce i poza jej granicami.

Władysław Raczek-malarstwo, kowalstwo

Malarz, kowal, pasjonat historii lokalnej. Malarstwo uprawia od 1976 roku. Specjalizuje się w technice olejnej na płótnie i deskach. Równocześnie zajmuje się kowalstwem użytkowym, sporadycznie artystycznym. Uczestniczył w licznych plenerach i spotkaniach artystycznych, gdzie poznawał arkana sztuki malarskiej. Uczestnik ogólnopolskich spotkań kowalskich (Ukraina, Czechy, Austria, Słowacja) oraz jarmarków i festiwali rzemiosła.

Marian Wójtowicz – rzeźba

Absolwent krakowskiej WSP – kierunek wychowanie techniczne. Ukończył również podyplomowe studia z informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, nauczyciel techniki i informatyki. W zakresie twórczości artystycznej jest samoukiem. Wyróżniony złotą odznaką za zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa. Tematyka artystycznych zainteresowań jest szeroka – różne dziedziny życia społecznego i indywidualnego, abstrakcja, scenki rodzajowe i świątki, portrety aż po podstawki dai związane z japońską sztuką układania kamieni suiseki. Na przestrzeni lat wyspecjalizował się w płaskorzeźbie. Wielokrotnie nagradzany.

Zapraszamy!

Wróć do góry