Deklaracja dostępności
O mieście

Odbył się X Jubieluszowy Złaz na Jabłońcu

Po czterech latach przerwy w niedzielę 5 listopada 2023 roku w strugach deszczu i przy dużym wietrze, na jabłonieckie wzgórze dotarli organizatorzy i  turyści, aby uczestniczyć w X Jubileuszowym Niepodległościowym Złazie na Jabłońcu. 

Pomimo iż pogoda nie dopisała, ludzie, jak zwykle nie zawiedli.  Swoją obecnością spotkanie zaszczycił Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz radni Miasta Limanowa Leszek Mordarski z żoną oraz Janusz Kądziołka. Mszę świętą celebrował oraz Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Koźbiał z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.  Mówił o historii, o historii Jabłońca, o naszej historii, że należy pamiętać o naszej przeszłości, o ludziach, co przelali krew za naszą wolność, że musimy tę wolność chronić, musimy też chronić to, co dobre, ale jednocześnie walczyć z tym, co złe, co nam i naszym dzieciom zagraża.

Tradycyjnie, nawet mimo tak deszczowej pogody, uroczystość uświetnił niezastąpiony Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
pod kierownictwem dyrygent Haliny Dyczek wspólnie z organistą Ignacym Tokarczykiem.

Swoimi umiejętnościami i wiedzą podzielili się z nami żołnierze ze 114 Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej  – 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej  w składzie: st. szer. spec. Józef Sułkowski, st. szer. Andrzej Śliwa, st. szer. Dariusz Waligóra oraz st. szer. Mateusz Moskal.

Obecnością zaszczycili uroczystość także harcerze z Drużyny Dzieci Gór z ZSP nr 1 w Limanowej na czele z druhną pwd. Grażyną Nowak. Przed obeliskiem Othmara Muhra – w miejscu śmierci węgierskiego dowódcy złożona została ufundowana przez Beatę Woźny z ALEI RÓŻ wiązanka kwiatów, a na żołnierskich grobach dzieci i młodzież zapaliły znicze ufundowane przez Mirosławę i Władysława  Szewczyków z Siekierczyny.

Konkurs wiedzy historycznej z okresu pierwszej wojny światowej na limanowszczyźnie cieszył się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Dzięki hojności sponsorów dzieciom i młodzieży wręczono cenne nagrody.

Oto zwycięzcy konkursu:

Kategoria   14-15

I miejsce:       Przemysław Chudy      SP nr 3 Limanowa

                       Jonatan Knapik             SP nr 3 Limanowa

 

Kategoria   10-12

I miejsce:         Michał Kita                ZS-P nr 1 Limanowa

II miejsce:         Anna Orzechowska    ZS-P nr 1 Limanowa

III miejsce:        Weronika Kuna          ZS-P nr 1 Limanowa

III miejsce:         Piotr Twaróg               ZS-P nr 1 Limanowa

IV miejsce:        Julia Bieda                   ZS-P nr 1 Limanowa

IV miejsce:        Franciszek Czaja         ZS-P nr 1 Limanowa

IV miejsce:        Kamil Firlej                 SP nr 3 Limanowa

IV miejsce:        Barbara Szewczyk       ZS-P nr 1 Limanowa

 

Kategoria   7-9

I miejsce:     Aleksander Bieda                   Limanowa

II miejsce:      Norbert Czachurski            Limanowa

II miejsce:       Rita Szewczyk                     Limanowa

Najmłodszą  uczestniczką  złazu  była  dziesięciomiesięczna  Aleksandra Czachurska z Limanowej,  najstarszym uczestnikiem był 82-letni Stanisław Czachurski z Limanowej.

Na zakończenie uczestnicy Złazu mogli zjeść gorącą grochówkę i napić się gorącej herbaty, które ufundował Urząd Miasta w Limanowej, a przygotowały i podały  Panie z kuchni LDK: Anna Młynarczyk, Agnieszka Franczak, Jolanta Serafin i Barbara Twaróg.

Organizatorzy składają podziękowania Elżbiecie i Antoniemu Małuchom z Jabłońca za udostępnienie prądu, dyrektor LDK Magdalenie Szczygieł – Smaga oraz Jerzemu Dutka i Wiktorowi Dutka za zabezpieczenie nagłośnienia oraz Barbarze i Mariuszowi Mól za udekorowanie żołnierskich grobów pięknymi chryzantemami. Podziękowania kierują także do sponsorów, którymi byli: Urząd Miasta Limanowa,  Sklep TIK-TAK Bogdan i Marek Sukiennik, GRAFICOM  Beata Gąsior,   TRE SAT Janusz Trela.

Za pomoc przy organizacji Złazu podziękowania należą się także członkom Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 w składzie: Marek Sukiennik, Adam Lachcik i Marek Sułkowski. Za pomoc techniczną przy organizacji Złazu Organizatorzy dziękują Józefowi Sułkowskiemu spod Jabłońca oraz Monice Kurdziel przy organizacji konkursu i Bartłomiejowi Kurdziel przy rozdawaniu znaczków.

Spotkaniem na Jabłońcu rozpoczęły się obchody dziesięciolecia Niepodległościowego Złazu na Jabłońcu.  Będziemy wspominać historię Złazu. Zorganizujemy konkursy wspomnień, konkurs historyczny, plastyczny, fotograficzny, a bliższe informacje na temat wydarzeń i inicjatyw będą systematycznie umieszczane na stronie internetowej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 oraz na Facebooku, na koncie Stowarzyszenia oraz na koncie Niepodległościowy Złaz na Jabłońcu.  Pierwsze informacje pojawią się tuż po świętach Bożego Narodzenia.

Zapraszamy za rok na XI Niepodległościowy Złaz na Jabłońcu w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości.

 

(Maria Dąbrowska-Czernek

Wiceprezes  Zarządu LSHO Jabłoniec 1914 )

Galeria

Wróć do góry