Deklaracja dostępności
O mieście

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada na limanowskim rynku uroczyście świętowano 105. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, gdzie zgromadzili się uczestnicy uroczystości. Mszę św. odprawił ks. ppłk Waldemar Rawiński, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Mieszany „Canticum Iubilaeum”.

Po Mszy św. uroczysty korowód z Bazyliki udał się na rynek miasta, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej “Echo Podhala” nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, a następnie odegrany został hejnał Miasta Limanowa Echo Trombity.

Po odegraniu hejnału miasta miał miejsce uroczysty apel pamięci, który przeprowadził Dowódca „Strzelca” brygadier Stanisław Dębski.

Po apelu pamięci miał miejsce wiwat armatni z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w wykonaniu Mariana, Rafała i Bartłomieja Ardeckich z Pisarzowej.

Po armatnich wystrzałach głos zabrał gość specjalny Komendant Józef Piłsudski, a po nim okolicznościowe przemówienie wygłosił  Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, który jednocześnie przywitał serdecznie wszystkich zgromadzonych na rynku uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości – zaproszonych gości, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, instytucji i zakładów pracy,  poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańców. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła także Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska.

Następnie na płycie rynku odbyła się uroczysta przysięga rekrutów, a po przysiędze w uroczystym pochodzie uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie miała miejsce modlitwa, którą odmówił kapelan 114. Batalionu WOT w Limanowej ks. podporucznik Mateusz Norek oraz odbyło się składanie kwiatów przez delegacje uczestniczące w obchodach.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz miasta i powiatu,  114. Batalionu WOT,  “Strzelca”, harcerzy i zuchów z ZSP nr 1 złożyli wiązanki pod pomnikiem Komendanta Józefa Piłsudskiego wzniesionym w stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na rynku poczęstować się można było bigosem przygotowanym przez kuchnie LDK. Swoje stanowisko promocyjne miał także 114. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, a wielkim zainteresowaniem cieszyła się kolejka patriotyczna  – ciuchcia od godz. 13:00 przewoziła chętne osoby, a w szczególności najmłodszych trasą od rynku przez ul. Jana Pawła II, Kopernika, Targową i ul. Matki Boskiej Bolesnej – z powrotem do rynku. Zainteresowanie atrakcją pomimo chłodu i pochmurnej aury było bardzo duże, a wraz z biletami na przejazd kolejką patriotyczną rozdawane były najmłodszym małe biało-czerwone flagi, które powiewały w trakcie przejazdu ciuchcią.

Podczas trwania uroczystości wartę honorową wystawił 114. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Galeria

Wróć do góry