Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

„Jak usłyszeć niemy krzyk. Depresja – choroba duszy” – zaproszenie na konferencję

Depresja jest wynikiem, nie przyczyną. Jest chorobą duszy, ma wiele twarzy i niestety nie zawsze szczęśliwe zakończenie. Jest jak cichy wróg, nie krzyczy, nie obnosi się, nie walczy, nie prosi o pomoc. Z każdym dniem zabiera coraz więcej… uśmiech, energię, siłę do życia, a w najgorszym wypadku samo życie. Depresja bardzo dobrze się ukrywa, zakłada na twarz maskę, świetnie udaje, że wszystko jest w porządku. Ale do czasu… Ktoś trafnie stwierdził: „depresja oznacza, że każdy dzień rozpoczyna się od aktu odwagi i nadziei. Czyli od wstania z łóżka.” W dzisiejszym, pełnym presji, stresu, niepewności świecie, coraz więcej osób styka się z tym problemem. Depresja jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, przekornie nie zawsze dotyka ludzi słabych, ale tych, którzy byli zbyt długo silni. Nigdy nie wiadomo, kogo dotknie w twoim otoczeniu.
Dlatego, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii obchodzonego w roku 2023 pod hasłem: „Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji”, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej organizują powiatową konferencję na temat depresji, pt.: „Jak usłyszeć niemy krzyk. Depresja – choroba duszy”, adresowaną do wszystkich mieszkańców Powiatu Limanowskiego. Konferencja odbędzie się we wtorek 28 listopada w godz. 10:00 – 14:00.
Szczegółowych informacji na temat konferencji udziela Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej pod nr tel.: 18 3372140 wew. 109.
Zgłoszenia udziału przyjmowane są mailowo lub telefonicznie u jednego z Organizatorów:
– MBP w Limanowej: 18 3372140 wew. 109, mail: instruktor@mbp.wlimanowej.pl
– Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu – Filia w Limanowej: 18 3371455, mail: filia.limanowa@pbwnowysacz.pl
Tematyka konferencji i prelegenci:
– „Depresja – jak zapobiegać, rozpoznawać, leczyć” – Agata Woyciechowska. Psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczna z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w pracy diagnostycznej i terapeutycznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Specjalistka terapii środowiskowej;
– „Jak odnaleźć sens życia?” – ks. dr Jerzy Smoleń – psycholog, psychoonkolog, adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Społecznej i Komunikacji Interpersonalnej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Psycholog i kapelan w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „Przystań” im. Jana Pawła II w Tymbarku;
– „MŁODY CZŁOWIEK W DEPRESJI – odporność psychiczna w obliczu zmian społeczno – kulturowych” – Dorota Trzop – psycholog, psychoterapeuta systemowy, założycielka Centrum Równowaga w Naprawie. Specjalizuje się w terapii indywidualnej osób dorosłych, par, rodzin oraz terapii młodzieży.
Organizatorzy zapraszają do udziału.
Wróć do góry