Deklaracja dostępności
Kultura

49. LIMANOWSKA SŁAZA przeszła do historii – podsumowanie wydarzenia

W niedzielę 19 listopada zakończył się 49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. O godz. 15:30, na scenie w sali widowiskowej LDK odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla laureatów festiwalu. Po raz kolejny Komisja Artystyczna podkreśliła wysoki i wyrównany poziom występujących i wyraziła uznanie dla instruktorów i kierowników zespołów za ich ciężką pracę i wkład w popularyzację rodzimego folkloru.

Za nami 5 dni wypełnionych muzyką, tańcem i śpiewem. Po raz pierwszy w historii „Limanowska Słaza” trwała od środy, a na widzów czekało aż 118 punktów programu. Na scenie Limanowskiego Domu Kultury zaprezentowało się ponad 900 wykonawców z całego powiatu limanowskiego, w 8 kategoriach. Przesłuchania konkursowe trwały do późnych godzin, a całość śledziło ponownie setki widzów zarówno na miejscu – na widowni sali widowiskowej – jak i przed ekranami komputerów i telefonów za pośrednictwem transmisji online (ponad 8000 tys. zanotowanych wejść).

Koncerty poprowadził jak zawsze niezastąpiony Marian Wójtowicz, który od lat z pasją i humorem zapowiada poszczególnych wykonawców.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonali: Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Sędzik oraz Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdalena Szczygieł-Smaga.

Oceny wszystkich programów dokonała Komisja Konsultantów w składzie: dr Bożena Lewandowska (etnomuzykolog), Michalina Wojtas (choreograf), Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta), Benedykt Kafel (etnograf) oraz dr Artur Czesak (dialektolog).

Nagrodę główną czyli GRAND PRIX festiwalu zdobył Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE.

Zwycięzcami Festiwalu w kategorii Zespoły Regionalne dorosłe zostały: Zespół Regionalny SZCZYRZYCANIE, LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego, STAROWIEJSKI HYR oraz PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego. Wśród zespołów dziecięcych na pierwszym stopniu podium stanęły Zespół Regionalny PNIOKI oraz Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Nagroda specjalna im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” powędrowała do Zespołu Regionalnego SŁOPNICZANIE, natomiast Nagroda Dyrektora Limanowskiego Domu Kultury Dziecięca Osobowość Artystyczna została przyznana jedenastoletniej Julii Wilk z Przyszowej.

Nagrody wręczali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdalena Szczygieł-Smaga, którzy podkreślili także wagę wydarzenia i przede wszystkim zaprosili na jubileuszową – 50-tą – edycję festiwalu, która odbędzie się już w przyszłym roku.

Pełen protokół, zawierający wszystkich laureatów festiwalu, znajduje się na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/aktualnosci/znamy-zwyciezcow-49-limanowskiej-slazy

Na zakończenie podsumowania festiwalu została również wręczona Nagroda Towarzystwa Miłośników Ziemi Limanowskiej, którą wręczył prezes stowarzyszenia Jerzy Bogacz. Nagroda trafiła w ręce wielokrotnego uczestnika „Limanowskiej Słazy” oraz Kierownika Zespołu Regionalnego „Słopniczanie” – Józefa Wójtowicza, którego doceniono za wybitne osiągnięcia na rzecz promowania kultury ludowej.

Festiwal zamknął występ Dziecięcej Grupy Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, który jednocześnie był podsumowaniem realizowanego zadania pn. „Kultywowanie lokalnych tradycji poprzez wykonanie tradycyjnych strojów dla dziecięcej grupy Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, w ramach konkursu pn. „Etno Małopolska”.

 „Limanowskiej Słazie” jak zawsze towarzyszył kiermasz rękodzieła, na którym odwiedzający festiwal mogli zakupić obrazy, rzeźby i inne zdobione ręcznie przedmioty. Atmosferze wydarzenia sprzyjała również dekoracja budynku i sali widowiskowej, która jak zawsze przyciągała wzrok kolorami i dbałością o szczegóły. Za wykonanie jej elementów i całościowe zaprojektowanie odpowiedzialna była plastyk Limanowskiego Domu Kultury Zofia Ślezak, którą w tych działaniach wspierały seniorki z pracowni robótek ręcznych działającej przy LDK pod czujnym okiem Stanisławy Oleksy, a także Marian Florek i Robert Ślezak.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyła również wystawa prac twórców ludowych „Pędzlem, Dłutem, Serce”, którą można było podziwiać w Miejskiej Galerii. Wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę w Limanowej we współpracy z LDK prezentuje malarstwo i rzeźbę. Zgromadzone na wystawie prace, powstałe z potrzeby serca, nawiązują do bogactwa rodzimych tradycji i kultury. W wystawie udział bierze pięciu artystów: Maria Hebda, Krzysztof Kuczaj, Jakub Puchal, Władysław Raczek oraz Marian Wójtowicz, którzy posiadają bogaty dorobek twórczy. Wystawa jest otwarta do 18 stycznia 2024 r.

Szczególnym wydarzeniem, był koncert Zespołu Pieśni i Tańca MŁODY KRĄG ze Szczecina, który na specjalne zaproszenie Limanowskiego Domu Kultury, zaprezentował widowni niezwykły spektakl tańca i śpiewu. W sobotni wieczór, po zakończeniu przesłuchań konkursowych, mogliśmy podziwiać przyśpiewki i tańce łowickie oraz śląska cieszyńskiego.

Galerie zdjęć z poszczególnych dni festiwalu można obejrzeć tutaj: ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA, NIEDZIELA.

Wszystkie występy można obejrzeć na oficjalnym kanale Youtube Limanowskiego Domu Kultury.

Galeria

Wróć do góry