Deklaracja dostępności
Kultura

„Noc Bibliotek 2023” w MBP przeszła do historii

„Noc Bibliotek 2023” przeszła do historii. Wydarzenia w Miejskiej Bibliotece odbyły się w dzień- w sobotę 7 października, ale atrakcjami można by obdzielić całą dobę. Zaczęło się od … magii czyli pokazów chemicznych dla dzieci. Było czarowanie, dymy, atmosfera podniosła, a z drugiej strony dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Dzięki sztuczkom, pokazom i sporej dawce wiedzy stworzona została specjalna receptura, jak spędzić miło czas i czegoś się nauczyć. Po sporej dawce doznań wszyscy zgłodnieli, więc…pora na warsztaty czekoladowe. Takich zajęć nie trzeba promować. Czekolada kojarzy się przecież z przyjemnością i słodyczą. I takie też były te warsztaty: pełne smaku, koloru, uśmiechniętych, umorusanych buzi. Każdy uczestnik wyszedł z czekoladowym lizakiem w ręku i szerokim uśmiechem na twarzy.

Na koniec można było udać się na wyprawę do Norymbergi, a przewodnikiem był Andrzej Pasławski – krakowianin, podróżnik zakochany w Bałkanach. Pan Andrzej oprowadzał zebranych słuchaczy po norymberskiej ziemi z wielkim entuzjazmem i pasją podróżnika. Zwiedzanie rozpoczęło się od dworca,  przez Stare Miasto, gdzie podziwiać można było piękne panoramy i zabytki architektoniczne, aż po potężne podziemia, w których od średniowiecza ważono piwo, zgodnie z pilnowaną od wieków recepturą. Historycznie rzecz biorąc, z Norymbergą nierozerwalnie wiąże się proces norymberski. Wprawny przewodnik wprowadził zebranych w miejsca mało znane turystom – w podziemia i bunkry, na salę rozpraw, w mało turystyczne zakątki. Wyprawa po Norymberdze nie mogła odbyć się bez wzmianki o Mikołaju Koperniku i jego wiekopomnym dziele. Andrzej Pasławski pokazał uroki oraz nieznaną nigdzie indziej atmosferę tego miejsca – miasta Albrechta Dürera, pierników, złotego trunku i bliźniaczego do Krakowa Rynku Głównego z norymberskim Kościołem Mariackim.

Galeria

Wróć do góry