Deklaracja dostępności
Edukacja

Wystawa ku czci Rodziny Ulmów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4

10 września 2023 roku odbyła się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, została zamordowana przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom. Uroczystość miała miejsce we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie Ulmowie mieszkali i gdzie zostali zamordowani z ukrywającymi się Żydami i zwieńczyła trwający 20 lat proces beatyfikacyjny. Tego samego dnia w naszym kraju po raz pierwszy obchodzono nowe święto – Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Upamiętnił on małoletnie ofiary II wojny światowej, takie jak siedmioro potomków Józefa i Wiktorii. 

Nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej w swojej misji od lat kształtują postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży oraz uczą szacunku do historii i tradycji naszego kraju.  Z tego powodu dyrektor Albert Golonka wyszedł z inicjatywą organizacji wystawy upamiętniającej heroizm rodziny Ulmów. Na głównym holu szkoły stanęły tablice przybliżające życie i ofiarę beatyfikowanych bohaterów. Materiał, który prezentowany jest na planszach pochodzi z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i został specjalnie na okazję beatyfikacji opracowany.

Organizatorzy wystawy mają  nadzieję, że historia Ulmów będzie przyczynkiem do zadumy dla młodego pokolenia i zachęci do poznawania dziejów naszej Ojczyzny.

Wróć do góry